Nezařazené

Řekli o knize Prolomení hradeb

Hana Lipovská, ekonomka

Většina živých tvorů má pud sebezáchovy. Jen Západ jej začíná ztrácet. A Petr Hampl je jeden z mála, kdo se to nebojí říkat nahlas. Těším se proto na jeho „Prolomení hradeb“, těším se, až zjistím, jestli skutečně už „nejhůř bylo“ – a jestli máme ještě šanci náš svět zachránit. Osobně věřím, že ano – a kniha doktora Hampla nám v tom snad pomůže.

 

 

 

Jaroslav Bašta, archeolog, publicista, politik

Rukopis knihy sociologa Petra Hampla Prolomení Hradeb jsem přečetl za jeden večer, a pak jsem špatně spal. Mé podvědomí se snažilo vyrovnat se zdálivě suchou a objektivní vědeckou prací stejným způsobem jako po přečtení nebo shlédnutí hodně drastického dokumentu nebo napínavého hororu. Druhý den jsem celý text přečetl znovu, dělal jsem si výpisky, snažil jsem se najít argumenty pro své podvědomé přesvědčení, že situace naší západní civilizace není tak děsivá, ale nepodařilo se mi to Jde totiž o studii, která se záměrně vyhýbá pohledům ideologického zabarvení…

Osobně se domnívám, že kniha Prolomení hradeb znamená kvalitativní zlom v hledání možností, jak přinejmenším zpomalit zánik našeho světa. Možná i návod k tomu, jak z dosavadního kapitulanství přejít k protiútoku.

Plný text vyjádření Jaroslava Bašty.

 

 

Dan Drápal, evangelikální teolog

Soudím, že tuto knihu by si měl přečíst každý, kdo se tak či onak vyslovuje k migrační krizi.

Plný text recenze Dana Drápala.

 

 

 

 

 

Benjamin Kuras, spisovatel

Mistrovské dílo. Věcné, objevné, napínavé, stmelující všechny informačně dostupné aspekty dnešní megakrize. 

Plný text vyjádření Benjamina Kurase

 

 

 

 

 

Ladislav Jakl, člen správní rady Institutu Václava Klause

 Petr Hampl nemá ambice společnost vychovávat, má ambice naslouchat, co se s ní děje, a ze svého pozorování pak vyvodit nějaké obecnější trendy. Rovněž nemá potřebu ukolébávat své klienty v médiích a zájmových skupinách a nasazovat jim růžové brýle, už proto, že toto není jeho klientela, to není cílová skupiny výsledků jeho pozorování. Tou cílovou skupinou jsou ti, kteří chtějí lépe rozumět dnešní době. A to ne kvůli nějakému akademickému potěšení, ale kvůli svým životním potřebám. Chtějí se ve společnosti lépe vyznat, aby se mohli lépe rozhodovat, aby se mohli připravit na situace, ke kterým současné společenské trendy velmi pravděpodobně povedou. Rozumět světu kolem sebe, to není jen intelektuální výzva. Je to nutnost. Je to nutnost pro všechny, kdo chtějí přežít, kdo chtějí obstát. Pro ty všechny vychází kniha Prolomení hradeb.

 

 

Václav Klaus mladší

Dnešní doba, možná silněji než jindy, potřebuje nestádní myšlení. A potřebuje odvahu menšinové názory vyslovovat.

 

 

 

 

Pavel Kohout, ekonom

Petr Hampl je originální a v mnohém provokativní autor, který neklouže po povrchu věcí a dějů. Jeho kniha má potenciál stát se událostí roku v oblasti literatury faktu. Vřele doporučuji.

 

 

 

 

Ivo Strejček, člen správní rady Institutu Václava Klause

Nemusím ještě v jeho nové knize „Prolomení hradeb“ listovat a jsem si skoro jist, že nás čeká pozoruhodný zážitek. Už název sám, v době, kdy si západní civilizace neuvědomuje, že to, o co dnes jde, je – bez přehánění – souboj o její záchranu, nám, předpokládám, nabídne inspirativní čtení. Já se na Hamplovo „Prolomení hradeb“ těším i s vědomím, že to asi žádné „odpočinkové“ čtení nebude.

 

 

 

Václav Vlk starší, publicista

Kniha je napsána hutně a čtivě. Rozhodně se tam dozvíte věci a objasní se vám vztahy, které by vás na první pohled ani nenapadly.