Večerní úvahy

O protiúderech

Devatenáctá večerní úvaha z 9. února 2017

Před pár lety, když jsem ještě jako šéfredaktor časopisu Data Security Management točil rozhovor se zpravodajským důstojníkem Jeffem Bardinem, zazněla zajímavá myšlenka, která se mi od té doby pravidelně vrací. Jeff Bardin upozornil, že ještě nikdy se nestalo, že by se někdo ubránil útokům jen tím, že bude mít perfektně fungující obranu. Ani ve válečnictví, ani v politice, ani ve sportu ani žádné jiné oblasti. Důvod je jednoduchý. I když vaše obrana pracuje bez chyb, neznamená to nic jiného, než že odrážíte útoky Více zde.

Jak zastavit stroj na zákazy a buzerace

Osmnáctá večerní úvaha z 27. ledna 2017

Před pár večery jsme skončili tím, že se naše společnost dostává do situace, kdy úřady vydávají tolik různých zákazů, příkazů a nařízení, že už není možné normálně žít a pracovat.  V takových situacích se společnosti a státy obvykle hroutí, jak to hezky popisuje pan profesor Bárta ve své teorii kolapsů civilizací. Vlastně se jedná o přirozený cyklus, kdy byrokracie postupně narůstá a narůstá, až se jednoho dne všechno složí, státní útvar zanikne (což obyvatelé většinou přivítají s úlevou) a vše začíná znovu od začátku.Více zde.

Syndrom brouka Pytlíka

Sedmnáctá večerní úvaha z 26. ledna 2017

Institut Václava Klause pořád tento týden večer o česko-německých vztazích. Člověk ty přednášky a poslouchá a dochází mu, že to, co dnes probíhá s islámskou imigrací, je součástí dlouhodobého trendu. Ta stejná skupina lidí, která teď usiluje o postupné nahrazení českého obyvatelstva arabskými muslimy, ta stejná skupina je předtím chtěla nahradit Němci. A vlastně by nejspíš byla otevřená komukoliv, kdo by chtěl české obyvatelstvo vyměnit. Kde se bere ta nenávist k vlastnímu národu? Kde se bere ta nenávist k vlastním spoluobčanům a sousedům? Více zde.

Zuzana Piussi a banalita zla

Šestnáctá večerní úvaha z 19. ledna 2017

Minulé zamyšlení se týkalo byrokracie. Nesmyslných zákazů a příkazů, které lidem ztrpčují život a brání jim rozumně žít, pracovat, podnikat, starat se o své rodiny a všechno ostatní. Ale byrokracie má ještě jeden děsivý rys. Hannah Arendtová jej kdysi nazvala banalitou zla. Lidé dělají svou práci a stávají se kolečkem v soukolí, na jehož konci je někdy vyrobený automobil (což je skvělé), jindy zbytečná vyhláška (což je špatné), ale taky třeba vyhlazovací tábor s plynovými komorami. Hannah Arendtová to popsala na příkladu z Hitlerova Německa, ale stejný princip platí pořád. Více zde.

Zákazy jako na běžícím páse

Patnáctá večerní úvaha z 16. ledna 2017

Vlna rozhořčení nad nesmyslným zákazem kouření ve všech hospodách, včetně malých venkovských putyk, ještě nedozněla a už to máme další kreténský nápad –  zákaz prodeje v neděli. Ve skutečnosti to jsou ale jen občas vykukující špičky ledovců. Zákazy a regulace přibývají po stovkách a zpravidla to ani nestíháme sledovat.  Jsme svědky zákazového uragány, jaký neměl obdoby dosud nikdy v lidských dějinách. Někteří se snaží dobrat filosofických kořenů téhle zákazové mentality, ale obávám se, že příčina je jinde. Více zde.

Džihád, znásilňování a šibenice

Čtrnáctá večerní úvaha z 2. ledna 2017

Víte, že ve výcvikových táborech džihádistů se neučí jen střelbě, plížení a boji s nožem, jak by člověk mohl očekávat, ale cvičí se tam také znásilňování? Prostě odborná instruktáž, jak ženskou chytit, aby se nemohla bránit. A nácvik, jak si nic nedělat z jejího křiku a pláče. Ta informace se dostala ven před pár dny, když z jednoho džihádistického výcvikového tábora (a to podotýkám, že nešlo o Islámský stát) utekla dívka, na které se nacvičovalo. I evropské armády drancovaly a znásilňovaly. Ale vždy to bylo pokládáno za zločin. Více zde.

Versailles v Letňanech

Třináctá večerní úvaha z 28. prosince 2016

O šokujícím plánu Andreje Babiše vystavět úřednickou čtvrť v Praze – Letňanech se už začalo psát, a ještě se asi napíše dost. Většina kritiky si všímá toho, že ministerstvo financí provede operace za nějakých 20 miliard, vesměs bez výběrových řízení. Ale má to jeden ještě mnohem zajímavější aspekt.Na okraji Prahy má vyrůst uzavřený komplex, kde budou pracovat tisíce státních úředníků. V první fázi něco přes 10 000. Když k tomu připočítáme obslužný personál, dostáváme se k městu o velikosti Berouna, které dále poroste. Budou tam mít své kanceláře, parkoviště, parky, restaurace…Více zde.

O pálení mostů

Dvanáctá večerní úvaha z 26. prosince 2016

Včera jsme skončili otázkou, proč američtí chudí běloši, zvyklí „trestat“ elity neúčastí u voleb, se tentokrát zvedli a šli hlasovat proti těm elitám. Rýsující se odpověď je docela jednoduchá. Protože se konečně objevil kandidát, který dokázal dát záruku, že není s elitami domluvený a který zároveň dokázal dát naději, že je dokáže porazit. Nejde jen o buranské chování „miliardáře s modrým límečkem,“ jak ho výstižně nazvala komentátorka  Associated Press Jill Colvin. Donald Trump si skutečně počíná přesně tak, jak by si počínal běžný soustružník nebo řidič kamionu, kdyby náhle zbohatl.  Více zde.

Kde se vzali Trumpovi voliči

Jedenáctá večerní úvaha z 25. prosince 2016

„Potvrzuje se, že k současné situaci patří nevypočitatelnost. Trump měl v Americe jen velmi malou šanci, ale jasně zvítězil. V Rakousku jsme čekali snadné Hoferovo vítězství a prohrál. Situace je nepřehledná. U spousty mocenských skupin a sociálních vrstev nevíme, kam se připojí. Mnozí možná změní stranu. Nikdo nemůže nic říct dopředu. Otevřené jsou všechny možnosti,“ bylo uvedeno v jedné z předchozích večerních úvah. Je to tak, nicméně zvědavost nedá. Kde se vzali voliči, které nezachytily výzkumy? Ponechávám stranou vysvětlení, že agentury byly podplacené. Více zde.

Jak civilizovaní lidé reagují na teror

Desátá večerní úvaha z 23. prosince 2016

Předminulou úvahu jsme skončili tím, že „naše civilizace má pro podobné případy správnou a osvědčenou odpověď,“ přičemž těmi podobnými případy jsou myšleny vraždy civilistů prováděné džihádisty. K nalezení té odpovědi nemusíme příliš bádat nad střety civilizací, stačí využít dvě klíčové zásady, které se osvědčily při vnitroevropských konfliktech. Za prvé. Nepřátelský bojovník nemá právo dovolávat se civilního soudu. Za druhé. Pokud nepřátelský bojovník není označen a nosí zbraň skrytě, nevztahují se na něj ženevské konvence. Více zde.

Od bankéře k Velkému bratrovi

Devátá večerní úvaha z 15. prosince 2016

„Věříme, že naše zodpovědnost vůči společnosti překračuje hranice bankovního světa a že lidem můžeme sloužit i jako kompas, který je bezpečně provede mořem mediálních informací,“ nechala se Česká spořitelna slyšet v oficiálním stanovisku, které vzbudilo bouři nevole. Oprávněnou. Stačí se totiž podívat, co stanovisko znamená. Za prvé. Banka říká, že už přestala být spokojena se stavem, kdy nám „pouze“ poskytuje finanční služby a my jí za to umožňujeme realizovat zisk. Za druhé. Banka říká, že má ambice zasahovat i do těch oblastí společenského života…  Více zde.

Jeptiška v první linii

Osmá večerní úvaha ze 14. prosince 2016

V červenci se stalo, že pár mladíků – francouzských muslimů, přepadlo téměř 90letého katolického kněze Jacquese Hamela a uřízli mu hlavu. Po několik dnů ta událost plnila první stránky novin. Před asi dvěma týdny se totéž opakovalo s jeptiškou, ale příliš pozornosti to nevzbudilo. Necelých půl roku stačilo Evropanům k tomu, aby si zvykli, že brutální vraždy kněží a jeptišek jsou normální součástí multikulturního soužití. Zvykli si na to se stejnou snadností jako na pravidelné útoky proti Židům. Více zde.

Donald Trump a jeho generálové

Sedmá večerní úvaha z 9. prosince 2016

Víte, jaká je nejčastější profese členů Trumpova kabinetu? Generálové ve výslužbě. Však už se taky začalo psát o vojenské juntě, vládě vojensko-průmyslového komplexu a magazín Time dokonce vyjádřil obavu ze ztráty civilní kontroly nad armádou.Nicméně při střízlivém pohledu to vláda plná generálů skvělou zprávou, a to hned z několika důvodů. Za prvé.  Generálové s vlastní bojovou zkušeností bývají zdrženliví co do válečných konfliktů.Na rozdíl od úředníků v byrokratických aparátech si dokážou představit, jaké je to sdělovat rodině, že tatínek padl při výkonu služby. Více zde.

Můžeme nechat islámský svět na pokoji?

Šestá večerní úvaha z 8. prosince 2016

Když se podíváme do dějin, vidíme, že ve vztahu k islámskému světu se střídaly období válek a období míru. Jenže i v těch obdobích míru prováděli muslimové neustále výpady, přepady a loupeživé výpravy. Pavel Kohout před časem citoval odhad, že při takových zdánlivě nevýznamných událostech muslimové postupně odvlekli do otroctví přibližně milion evropských námořníků.  Sousedství islámských států bylo vždy nebezpečné a krvavé. Úlevu přinesla až koloniální éra, kdy si Evropané došli do islámských zemí, postříleli nejkrvelačnější imámy, zakázaly nejbarbarštější islámské instituce a zavedli takové pořádky, že se i v islámských zemích dalo jakž takž rozumně žít.  Více zde.

O občanských svobodách a svobodách korporací

Pátá večerní úvaha z 6. prosince 2016

Bylo by logické napadnout stejným způsobem i politické působení Facebooku. Jestliže hoteliér nemá právo odmítnout ubytování hostovi zastávajícímu určitou ideologii či náboženství, jak je možné, že korporace nemusí dodržet rovnost přístupu? Pokud někdo investoval spoustu času a energie do budování facebookové skupiny, je přijatelné, aby mu ji korporace bez náhrady zrušila? Je přijatelné, že ve stejných situacích vydává různá rozhodnutí, a to tak, aby zvýhodnila neomarxisty, islamisty  a antisemity? Více zde.

Poznámky k rakouským volbám

Čtvrtá večerní úvaha z 5. prosince 2016

Nedávno jsme přirovnali Trumpovo vítězství k bitvě u Moskvy. Při velmi povrchním pohledu by člověk mohl nabýt dojmu, že od Moskvy nacisté jen ustupovali. Ale není to tak. Hitlerova vojska vyhrála ještě řadu bitev na všech frontách, zlom přišel až v roce 1943. Moskva pouze změnila poměry od děsivé převahy nacistů k vyrovnanému boji. A přesně taková je naše situace. Čekají nás bitvy o každou zemi, okres, město, školu podnik. Síly svobodného světa proti silám islámské totality a jejím pomocníkům (vědomým či nevědomým). Více zde.

O volbách, podvodech a férovosti

Třetí večerní úvaha z 3. prosince 2016

Opravdu? Každý, kdo se o americký volební systém zajímá, tak dobře ví, že lístky do uren vhazují i lidé bez amerického občanství.  A nejen to. Sociologové z George Mason University ve svém výzkumu zjistili, že v roce 2012 ve volbách hlasovaly téměř 3 miliony ilegálů. Téměř všichni volili Obamu a Demokraty.  Výzkum Pew Research zase ukázal, že většina členů Demokratické strany pokládá za správné, aby ilegálové mohli volit. V Kalifornii dokonce působí neziskovky, které ilegální imigranty přesvědčují, aby volili. Více zde.

O liberálním řádu

Druhá večerní úvaha z 1. prosince 2016

Když člověk poslouchá názory, které už většinou zná, má možnost všímat si detailů, jaké by mu jindy utekly. Třeba pojem „liberální řád“, se kterým se moc často nesetkáváme, a který – jestli Klause dobře chápu – spočívá mimo jiné v tom, že se lidé dobrovolně podrobují určitým pravidlům. Když to přestanou dělat, konstrukce společnosti se zhroutí a to, co mělo původně vést ke svobodě, skončí chaosem a nastolením tyranie. Více zde.

Kdy je možné a správné podporovat diktátorské režimy

První večerní úvaha z 28. listopadu 2016

Když je ohrožena celá naše civilizace, měli bychom se k její obraně spojit a přehlížet rozdíly v politickém přesvědčení. Někdy to ale není snadné. Třeba v posledních dnech po smrti Fidela Castra, když člověk čte až téměř oslavné komentáře označující za hrdinu despotického diktátora, který nechal zavraždit desetitisíce lidí a udržoval celý národ v nesvobodě, bídě a strachu. Více zde.