Články

Začátek konce?

„Válečný konflikt a následné sankce vrhají globalizaci zpět někdy do 70. let minulého století. Snižují možnost nadnárodních korporací využívat celosvětově lacinou pracovní sílu, sníží koupěschopnost populace takzvaných ekonomicky vyspělých zemí, v nichž je výhodné prodávat produkty a služby, a ponechají pouze třetí vlastnost globalizované ekonomiky – možnost odevzdávat daně v daňových rájích,“ píše Jan Keller.

Shodou okolností konstatuje něco podobného komentátor Jeruzalem Post, když upozorňuje, že ekonomické sankce jsou nevratné. I kdyby byly za pár let zrušeny, McDonalds se už nevrátí do Ruska, protože prostor mezitím zaplní místní konkurenti podporovaní místním státem. Totéž platí o nadnárodních výrobních řetězcích. Některé banky se naučí obcházet SWIFT. A celý třetí svět vidí, že držet rezervy v dolarech nebo eurech je extrémně riskantní, protože americká vláda vám ty rezervy může během pár hodin zabavit, kdykoliv se jí zamane.

Po Ukrajině je legitimní, aby Rusko a Čína podporovalo naprosto každého, kdo je protiamerický, a to včetně dodávek zbraní.

Dalším faktorem je to, že Spojené státy pravděpodobně ztratily schopnost napadat ničit další a další státy (jak ostatně naznačují případy Kazachstánu a Venezuely, kde byly pokusy o americké převzetí moci odraženy). Po Ukrajině je legitimní, aby Rusko a Čína podporovalo naprosto každého, kdo je protiamerický, a to včetně dodávek zbraní. Obvyklá a osvědčená metoda „když neobchoduješ s našimi firmami podle pravidel určených těmi firmami, tak to vyřídíme vojensky,“ už nemusí být použitelná.

Skončí to rozpadem nadnárodních korporací a návratem k národnímu životu? Nemusí tomu tak být. Nová aristokracie (globální korporátní byrokratická vyšší třída) se již zformovala a udělá cokoliv pro své udržení. Když bude obtížnější výrobu vyvážet, bude o to větší tlak na dovoz manuálních pracovníků. Zesílí represe vůči domácímu obyvatelstvu v USA a jednotlivých evropských zemích, v naději, že jejich neúprosnější ždímání nahradí zisky z končící globalizace. Skončí předstírání demokracie.

Když bude obtížnější výrobu vyvážet, bude o to větší tlak na dovoz manuálních pracovníků.

Ale budou to také časy, kdy mohou vznikat kontraelity, to je první krok k tak potřebné změně. A nemylme se, je velmi obtížné si představit, že by to mohla být změna k ještě horšímu, než co nabízí (respektive čím hrozí) současný globální liberální systém.

Všimněte si, že za tím není žádná vnější síla. Nadnárodní mocenská elita si své vlastní ohrožení (a možná svůj konec) vyrobila sama, když úplně zbytečně vyvolala válku s Ruskem. A globalizace skončila bez ohledu na výsledek ruské občanské války, která dnes probíhá na Ukrajině.

Jeden myslel na “Začátek konce?

  • Kontraelity… ale kde je brát !

    Moc má svoje pravidla.

    Za migrační krize 2015 se objevilo několik protimigračních leadrů a zvolit se nenechal ani jeden. Nevěděli jak na to.

    Vlastně i Fiala je kontraelita k Babišovi. Ze všeho nejvíc by měl začít řešit energie a zemědělství a místo toho tu síleně víta statisíce Ukrajinců, nechává vyprodávat jídlo, má válečnické názory, které si nedovoluje USA, Británie, které mají nějakou skutečnou armádu a klidně si jede šaškovat do Kyjeva, kterej by měl odepsat, jako ho odepsal Izrael.

    I když si nakrásně dáme do čela někoho z kontraelity, ještě pořád není jisté, že bude zvládat to, co se dneska zdá, že funguje samo.

Komentáře nejsou povoleny.