Články

Viktor Orbán: Nesmíme se nechat zatáhnout do války

Právě jste se vrátil do Budapešti z maďarsko-ukrajinské hranice. Náš soused Ukrajina je ve válce s Ruskem. Viděno z kanceláře maďarského premiéra, jak jsme se do tohoto bodu dostali?

Premiér Orbán: Jak došlo k válce? Ocitli jsme se v křížové palbě mezi hlavními geopolitickými hráči: NATO se rozšiřuje na východ a Rusku to stále méně vyhovuje. Rusové vznesli dva požadavky: aby Ukrajina vyhlásila neutralitu a aby NATO nepřijalo Ukrajinu. Tyto bezpečnostní záruky Rusové nedostali, a tak se rozhodli vzít si je silou zbraní. V tom spočívá geopolitický význam této války. Rusové překreslují bezpečnostní mapu kontinentu. Vize bezpečnostní politiky Ruska je taková, že aby se cítilo bezpečně, musí být obklopeno neutrální zónou. Doposud považovali Ukrajinu za přechodnou zónu, a protože se jim nepodařilo učinit ji neutrální diplomatickými prostředky, chtějí ji nyní učinit neutrální vojenskou silou. Maďarsko musí zároveň dát jasně najevo, že válka není přijatelnou cestou k jakémukoli cíli, a Maďarsko jednoznačně odsuzuje ty, kteří si tuto cestu zvolí.

Odsuzujeme ruský útok, protože zahájil válku proti Ukrajině.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó pozval svého ruského kolegu Sergeje Lavrova a ukrajinské vedení do Budapešti s cílem zahájit mírové rozhovory. Existuje nějaká vyhlídka na mír?

Existuje. Rusové požadují totéž, co dosud. Vzhledem k tomu, že Rusko má vojenskou převahu, bylo jen otázkou času, kdy rozhovory začnou. Maďarsko je pro mír. Je v našem zájmu, abychom se do války nezapojovali, aby se strany co nejdříve dohodly a aby byl mír. V žádném případě nesmíme být do tohoto konfliktu zataženi. Odsuzujeme ruský útok, protože zahájil válku proti Ukrajině. Musíme se co nejdříve vrátit k jednacímu stolu, a proto jsme nabídli hostitelství mírových rozhovorů v Budapešti. Důležité však je, aby začaly. O mír by nyní měla usilovat celá Evropa.

Od svého zvolení jste v pravidelném pracovním kontaktu s Putinem. Jaký je podle vás ruský prezident člověk a vyjednavač?

S prezidentem Putinem a čínským vedením jsem byl v kontaktu již v roce 2009, v době před naším volebním vítězstvím. Myslel jsem si, že až se dostaneme k moci, budeme se muset vyrovnat s realitou světové politiky, která nastala po finanční krizi v roce 2008. Očekával jsem, že finanční krize otřese západním světem, zejména Evropskou unií, ale nikoliv Čínou – a že tedy dojde k urychlení procesu, kdy Čína převezme vedoucí úlohu ve světové ekonomice. Maďarsko se na tento nový světový řád muselo připravit. Po našem volebním vítězství v roce 2010 jsme tak mohli zahájit mezivládní jednání s Číňany a Rusy v duchu partnerství. Pokud jde o ruského prezidenta, vždy ctil vše, na čem jsem se s ním dosud dohodl, a my také. Až donedávna byly vztahy mezi Maďarskem a Ruskem vyvážené a korektní.

Pokud jde o ruského prezidenta, vždy ctil vše, na čem jsem se s ním dosud dohodl, a my také. Až donedávna byly vztahy mezi Maďarskem a Ruskem vyvážené a korektní.

EU uvalila na Rusko sankce. Pro tyto sankce hlasovala i naše země. Jak ovlivní ruská invaze maďarsko-ruské bilaterální vztahy? Budou mít události vliv na povolovací řízení projektu jaderného reaktoru Paks II a na dlouhodobou smlouvu s Ruskem o dodávkách plynu?

Začátek války vytvořil novou situaci i pro Maďarsko. V této nové situaci je třeba znovu definovat cíle a zájmy Maďarska. Pokud jde o sankce, nebudeme vetovat ani bránit EU v uvalení sankcí na Rusko. Jednota EU je nyní nejdůležitější. Pokud jde o poválečné bilaterální vztahy, jedno je jisté: Rusko bude po válce existovat i nadále. A po válce budou mít Maďarsko a Evropská unie své zájmy. Neexistuje žádný dobrý argument pro ukončení naší energetické spolupráce s Ruskem. Vedoucí představitelé EU také dali jasně najevo, že sankce nebudou mít vliv na dodávky energie z Ruska, protože by to zničilo evropskou ekonomiku. To je také případ projektu Paks. Bez projektu Paks bychom museli kupovat více ruského plynu – a za ještě vyšší cenu. Pokud bychom ukončili energetickou spolupráci s Ruskem, účty za energie každé maďarské rodiny by se během jediného měsíce ztrojnásobily. Proto takový krok nepodporuji. Cenu za válku by neměly platit maďarské rodiny.

Vedoucí představitelé EU také dali jasně najevo, že sankce nebudou mít vliv na dodávky energie z Ruska, protože by to zničilo evropskou ekonomiku.

Kandidát maďarské levice na premiéra již řekl, že by v případě potřeby poslal na Ukrajinu maďarské vojáky a zbraně. Jaký na to máte názor?

Mezinárodní politika je obtížná záležitost. Já se tím řemeslem zabývám přes třicet let a toto je moje třetí válka: třetí válka v našem sousedství za dobu, kdy jsem byl premiérem. NATO zasáhlo do války v Kosovu v roce 1999, den po našem vstupu do této organizace. V roce 2014 došlo ke krymské krizi a nyní čelím druhé ukrajinsko-ruské válce. Výhodou zkušeností z vlády je, že vím, co znamená strategický klid: mluvit střídmě, ale pak mluvit přesně a zodpovědně. V takových chvílích nelze připustit, aby zájmy volební kampaně převážily nad národními zájmy. I jedna špatně pronesená věta může způsobit potíže. Ve válce jsou slova na půli cesty k činům. Opozice chce posílat zbraně, které by byly použity proti Rusům, nebo posílat vojáky, aby bojovali proti Rusům. To ukazuje, že nemají žádné zkušenosti, znalosti ani smysl pro odpovědnost. Svými nezodpovědnými prohlášeními přilévají benzín do ohně, a to je v rozporu se zájmy Maďarska. Místo politického avanturismu potřebujeme odpovědnou politiku, bezpečnost a stabilitu.

Amerika je na ústupu, zatímco Čína sílí.

Jak pomáháme Ukrajině?

Rádi pomůžeme Ukrajincům v jejich jednáních s Ruskem. Nabízíme Ukrajině také humanitární pomoc, dodáváme pohonné hmoty do vozidel, potraviny a základní zásoby. A za třetí, vítáme každého, kdo sem z Ukrajiny přijede.

V devadesátých letech se zdálo, že Spojené státy jsou jedinou zbývající světovou mocností se skutečným globálním vlivem a že se jim daří integrovat Rusko a Čínu do světového řádu, který vedou. Když se podíváme na vývoj v posledních dvou desetiletích, jaký smysl vidíte v tom, že se mluví o unipolárním světovém řádu, kterému dominují USA? Jak hodnotíte dosavadní bilanci soupeření USA a Číny?

Dochází ke změně pozice mezi předními světovými zeměmi. Za současného stavu bude Čína brzy nejsilnější hospodářskou a vojenskou mocností světa. Amerika je na ústupu, zatímco Čína sílí. Maďarsko s deseti miliony obyvatel bude muset v této době obratně manévrovat. Jsme ve spojenectví se Západem, ale chceme také rozvíjet výhodné vztahy s nově vznikající velmocí. Pro politiky je to složitý úkol, který hraničí s uměním.

Přeloženo z blogu About Hungary.

Jeden myslel na “Viktor Orbán: Nesmíme se nechat zatáhnout do války

  • Líbí se mi denní glosa o sankcích proti Rusku. Metodou pokus a omyl. Úplně stejně tady ovšem 2 roky v kuse vláda bojuje proti covidu. Chaotismem a metodou pokus a omyl.

Komentáře nejsou povoleny.