Ivan Hrbek: Sněžné zklamání a covidová světýlka
Pár řádek pro ty kteří hledají světýlka na konci tunelu. Taky se o to snažím, ale nebudu sem opakovaně dávat ten vtip se zajíci a medvědem.
Jsem však nucen vyjádřit zklamání nad postupy „Iniciativy Sníh“ která v prvních chvílích jako jedno z těch světýlek vypadala. Protože se v ní sdružili především skuteční odborníci a vědci, kteří se problematikou zabývají, měla šanci nějakým způsobem oslovit jak veřejnost, tak i představitele státu s rozhodovací pravomocí a stav ovlivnit. I její hlavní slogan taková řešení nabízel: „Věda proti covid. Prosazujeme ověřená řešení v boji s epidemií. Jsme tým vědců, odborníků, ale bez vás to nezvládneme.“
Iniciativa se zformovala v polovině listopadu 2020, tedy v době, kdy jsme měli za sebou rekordní 262 mrtvých denně z 3. listopadu 2020. Nijak nepopírám úlohu, kterou mohli předtím sehrát jednotlivci, ale v době, kdy jsme byli tak hluboko v něčem, co nelze slušně nazvat, bylo pozdě na jimi navrhovaná a prosazovaná řešení. Kde byli 20. března 2020, kdy měli právě oni ověřit svoji schopnost vidět vědeckým pohledem do budoucna a na základě zkušeností a dat, nejen z Číny, začít burcovat? V době, kdy ještě nebyl v ČR „žádný oficiálně zemřelý“ na infekci covid byla veřejná varování vidět jenom na facebookovém profilu nějakého Hrbka viz sken z doby před rokem.
Tragédií iniciativy Sníh a lidí s ní spojených je že si neuvědomují dvě věci. První je ta, že jsme ve válce. (Dovolím si připomenout, že ve velké tichosti proběhlo výročí okupace našich zemí fašistickým Německem). A to ve válce, kterou zoufale prohráváme. A pro válku nejsou vhodná řešení z doby míru. Posledních 5 měsíců jsou „ztráty na lidských životech“ způsobené Covidem v ČR v průměru 5000 mrtvých měsíčně. To je víc, než měsíční průměr za druhé světové války, když do toho započítáme plynové komory ve vyhlazovacích a koncentračních táborech, popraviště v pankrácké sekyrárně, kobyliské střelnici a brněnských Kounicových kolejích, Lidice, Ležáky, Javoříčko a další (menší) vyhlazené osady a zejména všechny čtyři válečné fronty na kterých Češi bojovali. Svobodův prapor (a později brigádu) na východní frontě, čs. letce v Anglii, čs. 251. protiletadlový pluk v africkém Tobruku a desítky partizánských oddílů na území republiky, např. Košťálkovu brigádu v Brdských lesích.
Přesto představitelé Iniciativy trvají na „mírových“ administrativních, byrokratických a především zoufale zdlouhavých řešeních, která přináší jen další mrtvé.
Přesto představitelé Iniciativy trvají na „mírových“ administrativních, byrokratických a především zoufale zdlouhavých řešeních, která přináší jen další mrtvé. Chápu, že jiných řešení nejsou schopni, ale velice rychle se naučili umlčovat ty, kteří na tuto skutečnost upozorňují.
Ještě tragičtější je druhá skutečnost, kterou představitelé Iniciativy Sníh předvádí. Jejich opojení zdáním moci, prezentovaná výkřiky „ministr zdravotnictví s námi jedná“ a „předseda vlády naslouchá našim argumentům“. Ano, jednají, naslouchají a nic se neděje. Iniciativa Sníh se stala součástí vládního PR a nikoliv součástí boje s epidemií za záchranu obyvatel. Poslouží jen jako další mouřenín, na kterého vláda bude moci svést své vlastní chyby. Dovolím si přednést jeden z budoucích předvolebních projevů předsedy vlády: „My jsme se řídili návrhy odborníků! Přišli třeba ti vědci, z té iniciativy „Sníh“ nebo tak si říkali, profesoři, doktoři. Měli návrhy, grafy, tabulky. A zdůvodňovali je a my jsme jim pečlivě naslouchali. ANO! My jsme jim nerozuměli, ale my jsme jim věřili! A ono to, co navrhovali, nefungovalo. Ale my jsme za to nemohli. Oni to navrhovali a zdůvodňovali. A bylo to špatně!“
Dušek a Blatný se nás snaží přesvědčit, že „počty nakažených klesají“ Dušek už nás pošesté ujišťuje, že jsme „v bodě zlomu“
Dušek a Blatný se nás snaží přesvědčit, že „počty nakažených klesají“. Dušek už nás pošesté ujišťuje, že jsme „v bodě zlomu“ Skutečnost je ta, že počet „nakažených“ klesá spíše kvůli poklesu počtu PCR testů a testování v podnicích a na úřadech, které vláda zdvihla s ročním zpožděním jako prapor, nějak nefunguje. Prozatím jenom přestali zveřejňovat počty „aktivních nakažených“, aby to tolik nebilo do očí.
Takže snad tím světýlkem bude, že Babiš konečně pochopil, že jsme stát druhé kategorie a zatímco některé státy EU budou s naočkováním populace hotové v létě, na montovnu (která se navíc nebouří a montuje) vyjde potřebný počet vakcín za dobu delší, než rok, takže někdy jaro 2022. A on si nemůže dovolit, aby mu do voleb pomřeli voliči. I tak to bude prů-píp-ser! Takže se najednou zjistilo, že pro nouzové použití vakcíny není třeba souhlas EU, ale je plně v kompetenci národních států. Proto má třeba stejně velké Maďarsko naočkovány tři miliony občanů proti našemu jednomu milionu. Ovšem to mu eurohujeři všeho druhu těžko spolknou. A výše zmínění vědci mu také nepomůžou….. Takže až budeme někde číst, že „Maďarsko a Slovensko předbíhají ve frontě na Sputnik“ tak si uvědomte, že my jsme si do té fronty ještě nestoupli.
Proto má třeba stejně velké Maďarsko naočkovány 3 miliony občanů proti našemu jednomu milionu
K vlastní predikci, která zatím počítá s dalším, byť pomalým růstem denně zemřelých jen dodám, že výmluvnější je asi graf, který tady zveřejnil Jenda Kropáč a který, aby nezapadl, také připojuju. Počty nakažených podle něj klesají, počty hospitalizovaných ale dále rostou. Agresivnější dovezené mutace prostě posílají do nemocnic víc lidí. Nemluvě o tom, že se do nemocnic vrací, už jako „necovidoví“ pacienti, kteří jsou „postcovidoví“ a bohužel se mezi nimi objevují velmi mladí lidé a děti.
Že u krematorií stojí na řadě míst chlaďáky už nikoho nezajímá, půlka lidí to dávno ví a druhá půlka tvrdí, že v nich skladuje Algida zmrzlinu. A mrtví se do sousedních krajů, kde to ještě stíhají, už dávno nevozí po jednom, ale v chladicích kamionech. Jen to není ta kolona vojenských náklaďáků jako přesně před rokem v Bergamu. (Mimochodem, Itálie stanovila 18. březen jako den památky obětí epidemie. U nás zatím aspiruje ten zmíněný 3. listopad.
Takže nejspíš tím světýlkem bude, že o víkendu začíná jaro. Tak by se během cca jednoho měsíce mohlo projevit víc sluníčka na růstu hladiny vitaminu D v populaci a trochu růst epidemie přibrzdit.