Cizí korporace nás klidně nechají hladovět, jestli jim to zvýší zisky

POTRAVINOVÁ SOBĚSTAČNOST A SUVERÉNNÍ STÁT Sociolog Petr Hampl v rozhovoru o potravinové soběstačnosti a suverenitě státu upozorňuje mimo jiné na nutnost ochránit si svůj trh a říká, že potravinová soběstačnost je životně důležitá. „Kromě vlastních bezpečnostních sil a ochrany hranic není nic důležitějšího,“ myslí si Petr Hampl.

V médiích se v posledních dnech vede debata na téma povinného poměru českých potravin v obchodech. Nejde ani o procentuální vyjádření, ale o názor, zda má být českým zemědělcům pomáháno právě tímto způsobem?

Nejde o pomoc českým zemědělcům, ale obyvatelům České republiky. Pokud nebudeme mít vlastní zemědělství, znamená to, že nadnárodní skupiny mohou libovolně zdražovat základní potraviny nebo nám je dokonce odepřít úplně. A myslíte, že manažery v centrále ve Frankfurtu, Londýně nebo Los Angeles bude zajímat, jak jsou na tom obyvatelé nějakého malého středoevropského státu? Pokud jim to pomůže k vyšší ziskovosti, klidně nás nechají hladovět.

Je tedy nutné, aby byla pro naši soběstačnost obnovena dostatečná vlastní výroba potravin?

Je to naprosto nutné. Ze zahraničí sem musí směřovat jenom tolik potravin, aby to neomezilo naše vlastní zemědělství. Povinný podíl českých potravin je nutným opatřením, ale sám o sobě nestačí. Bude zapotřebí také zastropovat marže a aktivně podporovat naše zemědělce i naše obchody s potravinami.

Proč jsou přesto často slyšet vášnivé hlasy, které s naší potravinovou soběstačností nesouhlasí?

Tržní fanatici budou možná argumentovat tím, že na ochraně českého trhu s potravinami vydělá především skupina Agrofert. Skutečně bych rád viděl také další kroky, především progresivní zdanění a regulace ve prospěch malých rodinných farem. Ale rozhodně to lze považovat za dobrý a nutný základ.

Je podle vás naše potravinová soběstačnost zbytečná, protože se můžeme spolehnout na dovoz, jak občas slyšíme ze strany zastánců volného trhu, anebo nutná, protože trh nemusí vždy dobře fungovat, jak to ukázala koronavirová krize, kdy zkolaboval obchod s ochrannými prostředky.

Je životně důležitá. Kromě vlastních bezpečnostních sil a ochrany hranic není nic důležitějšího.

Jsou dotace z EU i od vlád jednotlivých zemí do zemědělství nutné a spravedlivé? Existuje pak podle vás normálně fungující trh s potravinami?

Nevím, co přesně je míněno výrazem „normálně fungující trh“, ale jednání Evropské unie není ani nutné, ani rozumné, ani spravedlivé. To ale není náš problém. Náš problém je, jak si ochránit vlastní trh.

Publikováno na Parlamentních listech 9. června 2020