Zastavit integraci EU je pro nás otázkou života nebo smrti
Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) provedl v dubnu průzkum na téma evropské integrace. Ukázalo se, že většina Čechů (63 %) se domnívá, že rozhodnutí Evropské unie nejsou v zájmu České republiky.
O výsledcích průzkumu Sputnik diskutoval se známým sociologem Petrem Hamplem.
Sputnik: Čím se to dá podle vás vysvětlit? Selský rozum vítězí nad bruselskou propagandou?
Hampl: Když uvážíme, jak děsivě nevýhodné až zničující jsou kroky EU pro většinu obyvatel ČR, je spíš zajímavé, že pořád ještě existují lidé, kteří působení EU označují za pozitivní.
Je zřejmé, že účinnost europropagandy klesá, ale je vidět, že pořád ještě neklesá k nule.
..účinnost europropagandy klesá, ale je vidět, že pořád ještě neklesá k nule.
Aktuální výsledek je v případě podílu pozitivních a negativních odpovědí srovnatelný se situací například v roce 2009, 2010 či 2015. V letech 2009-2010 EU trápila ekonomická krize, v roce 2015 vypukla krize migrační. Dají se podle vás tyto dvě krize srovnávat? Především podle dopadu na integraci EU.
Nedají. Ekonomická krize způsobená projektem společné evropské měny se Čechů prakticky nedotkla, zatímco dnes už jde o přežití. Pokud se plány EU uskuteční, během několika desítek let Češi jako etnikum zmizí a budou nahrazeny arabskými muslimy, možná v kombinaci s černými Afričany.
Zastavit integraci EU je pro nás otázkou života nebo smrti.
Pokud se plány EU uskuteční, během několika desítek let Češi jako etnikum zmizí a budou nahrazeny arabskými muslimy
Podle průzkumu o souladu rozhodnutí EU se zájmy Česka a jejich osobními zájmy jsou o něco častěji přesvědčeni mladí lidé ve věku 15 až 29 let, teda především lidé, kteří se narodili už po listopadu. Nehovoří to o generačním konfliktu v české společnosti?
Do určité míry ano. Starší lidé si totiž pamatují časy před Evropskou unií a vědí, že Česká republika na tom byla po všech stránkách lépe než dnes.
Mladí lidé ty časy nezažili, a jsou naopak vystaveni nesmírně intenzivní propagandě, která tvrdí, že před vstupem do EU odpovídala česká ekonomická a sociální situace časům před průmyslovou revolucí. Že tu panoval div ne hladomor, neexistovaly dálnice atd. Možná se divíte, jak někdo může takové hlouposti věřit, ale nezapomínejte, že došlo k dramatickému snížení úrovně českého školství. Mnoho dnešních mladých lidí není schopno srovnat informace z několika zdrojů a není schopno se kriticky zamyslet, zda předkládaná informace může být pravdivá.
Další významný faktor spočívá v tom, že mnoho mladých lidí je přesvědčeno, že právě oni nebudou muset v životě pracovat a stanou se příslušníky euro-aristokracie. Jak budou postupně zjišťovat, že se nechali ošidit, bude klesat podpora EU i v této kohortě.
Má vůbec cenu věnovat pozornost takovým průzkumům? Berou v potaz tyto údaje o nespokojenosti občanů ti, kteří přijímají tato rozhodnutí?
Pro ty, kdo přijímají rozhodnutí, nemají občané vyšší hodnoty než bláto na podrážce bot. Je ale zajímavé tyto výzkumy sledovat z hlediska predikce případné sociální změny. Moje shrnutí je: I když vládnoucí třída euro-aristokracie trochu slábne, je pořád ještě dostatečně silná, aby se nemusela na nikoho ohlížet.
Ptal se Aleš Zelenka.
Publikováno 20. května 2015 na serveru Sputnik