O skutečném velkém resetu – VIII.
Již poosmé čtete výpisky z knihy Klause Schwaba a Thierry Malerreta Velký reset (plné jméno knihy je Covid-19: Velký reset). Postupně se chýlíme ke konci a někteří jsou možná zklamáni, protože od té knihy čekali něco jiného. Obávám se ale, že na stejný princip či problém budeme narážet znovu a znovu: Kdykoliv poznáte příslušníky finanční, mocenské či intelektuálské elity zblízka, zjistíte, že jsou mnohem hloupější, zbabělejší, méně kreativní a primitivnější, než jste si uměli představit. Chápu, že je frustrující zjišťovat, že nad námi nevítězí géniové zla, nýbrž mentální spodina a chápu, co to udělá se sebevědomím. Ale dříve či později to budeme nuceni akceptovat.
Pojďme ale ke knize o velkém resetu.
V knize napsané v roce 2020 tvrdí její autoři Schwab a Malerret, že epidemie covidu způsobila přelomovou ekonomickou a společenskou změnu. Národní ekonomiky budou více soběstačné. Globálních aktivit bude méně. Zdanění bohatých se zvýší, Sociálních programů přibude. Manuálně pracující lidé a LGBTx aktivisté se spojí za účelem prosazení té nejradikálnější verze Green Dealu. Podniky začnou komunikovat přes internet. Kromě toho přestanou podniky usilovat o maximální zisk a půjde jim o maximální dobro.
Pokud vám připadá, že část z toho jsou naprosto banální věci, jaké ví každý, a další jsou naivní žvásty, jaké bychom čekali od třináctileté fanynky Pirátů, máte pravdu.
Dnes něco o tom, jak se údajně změní některá ekonomická odvětví a chování spotřebitelů (v anglickém originále od strany 56). Tedy přesněji o tom, jak se změnilo, protože v roce 2024 by už měly být vidět všechny změny předvídané při psaní knihy.
- Nadále bude platit, že dominantní roli budou hrát služby, nikoliv výroba ani zemědělství.
- V rámci služeb utrpí turismus těžkou covidovou ránu, ze které se už nevzpamatuje. Ti nejlepší si ovšem poradí, přičemž řešením budou organizační změny (tahle mantra prochází celý text Schwaba a Malerreta. Univerzálním řešením čehokoliv je pozvat konzultanty, nacpat jim spoustu peněz a nechat si od nich poradit, jaké provést organizační změny)
- Sektor malých podniků v cestovním ruchu úplně zkolabuje, což přinese prudký nárůst nezaměstnanosti.
- Zkrachují ovšem i některé mamutí korporace. Třeba největší aerolinky. Lidé si totiž natrvalo odvyknou létat.
- Obrovské problémy budou mít i letiště. Počet cestujících jim klesne na méně než polovinu.
- A pochopitelně také výrobci letadel.
- Restaurace, hotely a další poskytovatelé služby (respektive ti, co přežijí) se budou mnohem více zaměřovat na hygienu, protože lidé se budou bát dalších nákaz. Charakter trhu bude určovat „obsese čistotou“.
- Dá se čekat, že velká centra přestanou být centry společenského a obchodního života, protože mnoho lidí se během covidové epidemie přesunulo na venkov, pracuje vzdáleně a už tam zůstane.
- Proto klesnou ceny komerčních nemovitostí a bude následovat vlna bankrotů velkých developerských společností.
- Některá města se ovšem stanou „hvězdami“ a jejich společenský a obchodní význam vzroste.
- Skvělá budoucnost čeká tři odvětí: počítačové technologie, zdravotnictví (včetně farmacie) a wellness (včetně amatérského sportu)
- Budou také vznikat nové úžasné kombinace. Zdravotní stav uživatelů bude neustále monitorován a jakýkoliv problém bude okamžitě řešen. Obyvatelé tedy budou ve skvělém zdravotním a fyzickém stavu.
- Banky zcela přejdou na internetové bankovnictví.
- Automobilky budou postiženy covidem a přísnými předpisy Green Dealu. Ty nejlepší se s tím dokážou vyrovnat tím, že změní organizační strukturu.
A celé je to prošpikované frázemi, že jen ti nejflexibilnější se vyrovnají s výzvami současnou, budou z nich vítězové atd. Prostě bláboly o ničem.
Čtenář v roce 2024 si na první pohled všimne, že se z těch prognóz splnilo jen velmi málo. Při pozornějším pohledu si může všimnout zákonitosti:
- Tam, kde covid urychlil dění, které by se bylo stejně stalo (jen o něco pomaleji), tam už věci zůstaly. Třeba se víc nakupuje na internetu nebo větší část vysokoškolské výuky probíhá přes internet.
- Tam, kde covid přinesl úplnou změnu trendu, tam se po odeznění epidemie vše vrátilo do starých kolejí (třeba stěhování na venkov se ukázalo jako dočasné. Dnes jsou manažeři nazpět ve městech a v kancelářích).
To je ovšem pro Schwaba a Malerreta příliš komplikované.
A příště se podíváme na to, jak se má podle obou géniů změnit osobní život.