Články

O skutečném velkém resetu – VI.

Již pošesté se podrobně věnujeme tomu, co se píše v knize Klause Schwaba a Thierry Malerreta Velký reset (plné jméno knihy je Covid-19: Velký reset). Ta kniha je totiž zajímavá a unikátní tím, že tisíce lidí mají jasnou a podrobnou představu, o čem se v té knize píše. Dokážou o ní hovořit celé hodiny a pronášet o ní přednášky. Přitom nikdo z nich tu knihu neotevřel. Čtenáři tohoto seriálu budou mít mnohem podrobnější znalosti než všichni experti na velký reset.

První díl je tady

Druhý díl je tady

Třetí díl je tady

Čtvrtý díl je tady

Pátý díl je tady

Jak jsem v těch dílech ukázal, autoři tvrdí, že epidemie přinášejí historické předěly významnější než války, reformy a revoluce a že k takovému předělu došlo k v letech 2019-20. Radikální změny ještě nejsou vidět, ale brzy se projeví. Státy budou více soběstačnými, zvýší se zdanění bohatých, přibude sociálních programů atd. Chudí pracující se spojí s duhovými aktivisty a společně prosadí radikální programy proti klimatické změně. Největší boháči a manažerská třída budou proti, ale budou nuceni ustoupit.

Tentokrát se podíváme na to, jak Schwab a Malerret předvídají další vývoj technologií.

  • Žijeme v přelomové době. Stále výkonnější počítače, umělá inteligence, roboti, biotechnologie atd. Kritického čtenáře ovšem napadne otázka, jestli od roku 1750 byla nějaká chvíle, která nebyla přelomovou dobou. Pořád přichází něco nového. A taky si uvědomí, že o těch hypermoderních technologiích se mluví už minimálně 20 let. Jestli to spíš není tak, že technologický pokrok ve skutečnosti zpomaluje. Něco takového je ovšem úplně mimo představivost autorů.
  • Během lock-downů byla řada aktivit přesunuta z fyzického světa na internet. Po skončení lock-downů se část těchto aktivit vrátí zpátky do fyzického světa, ale ne všechny.
  • Podstatné je, že mnoho online aktivit bylo zakázáno různými regulacemi. Během covidu byly tyto zákazy zrušeny a nejspíš už se nevrátí.
  • Schwab a Malerret připomínají starší prognózy, že do roku 2035 nahradí roboti skoro 90% číšníků a servírek, 80% prodavačů atd. Jenže to by servírky nemohly pracovat za tak nízké platy, že jsou levnější než provoz automatu.
  • Těsně po covidu nahradí roboti spoustu běžné fyzické práce, budou donášet zboží místo kurýrů apod. Toho jsem si taky nějak nevšimnul.
  • Covidová epidemie radikálně urychlí zavádění robotů v továrnách. Což vidíme nejlépe na tom, jak se přestali dovážet zahraniční dělníci, že.
  • Ve zdravotnictví nahradí roboti zdravotní sestry. Bez komentáře.
  • Zajímavá je poznámka, že by se Západ učit od asijských zemí. Není sice uvedeno od kterých, ale z kontextu se zdá, že na prvním místě je Čína, jejíž tempo robotizace autoři obdivují. Pekarová, Pekarová, na to Davoské fórum byste si měla došlápnout.

Dost prostoru je věnováno otázce sledování lidí pomocí elektronických prostředků. Možná to čtenáře překvapí, ale základní názory i použitý slovník jsou takové, že by příslušné pasáže mohly klidně vyjít třeba na Protiproudu.

  • Schwab a Malerret zdůrazňují, že pokud je nějaké sledovací opatření zavedeno jako přechodné, zpravidla už zůstane natrvalo.
  • Mluví o hrozně vzniku „kapitalismu dohledu“, odkazují na seriál Příběh služebnice a varují, že v důsledku sledování a odposlechů by se mohl celý svět proměnit v jednu velikou Severní Koreu.
  • Volají po lidové aktivitě proti sledování lidí a proti ukládání osobních údajů.
  • Nicméně nesměli by to mít Schwab a Malerret, aby nenabízeli řešení odpovídající jejich mentalitě. Evropská komise sledování lidí prostě zakáže. A bude to.

Když tím čtenář prochází, uvědomuje si, jak nesmírně malou představivost autoři mají. Nepíšou nic, co by nevěděl každý školák. Všichni jsme někdy slyšeli o tom, že roboti nahradí manuální pracovníky a že mobilní telefony umožní masivní sledování lidí. Nicméně Schwab s Malerretem si v roce 2020 neuměli představit ani takovou umělou inteligenci, jaká je v roce 2024 běžná. Natož nějakou opravdu průlomovou inovaci.

Málokdy je tak jasně vidět, že dnešní západní elity absolutně nerozumějí technice a nezajímají se o ni. Žijí ve světě prezentací a finančních manipulací. Když mluví o inovaci, myslí nový finanční produkt.

Přitom jsou na světě myslitelé, kteří přemýšlejí o skutečných technologických průlomech, o vlivu na budoucnost lidstva a o spoustě pozitivních a negativních scénářů. Asi nepřekvapí, že velká část takového myšlení se odehrává v Číně, což je civilizace žijící technologickým pokrokem. Od lidí jako Klaus Schwab něco takového čekat nemůžeme.