Karl R. Popper o ukrajinské ofenzívě
Mezi spoustou geniálních postřehů a myšlenek filosofa a teoretika vědy Karla R. Poppera najdeme i tzv. „princip falsifikace“. Popper stanovil jednoduché kritérium, které umožňuje snadno odlišit racionální myšlenky, teorie a hypotézy (na straně jedné) od mystiky, metafyziky, náboženství, umění apod. (na straně druhé).
To kritérium falsifikační kritérium zní:
Co by se muselo stát, abys uznal, že tvoje tvrzení je chybné? Jaká událost by musela nastat? Jaký by musel být výsledek určitého šetření? Co by muselo být objeveno nebo odhaleno?
Z toho vyplývá, že racionální myšlení vždy obsahuje určitou míru nejistoty.
Pokud má protistrana stanovisko, „neexistuje nic, co by mohlo vyvrátit můj pohled,“ pak doporučuji debatu co nejrychleji ukončit. Respektive doporučoval to Popper.
Pokud má protistrana stanovisko, „neexistuje nic, co by mohlo vyvrátit můj pohled,“ pak doporučuji debatu co nejrychleji ukončit.
Je tomu totiž tak:
- Pokud něco nemůže být vyvráceno žádným fakty, pak je to pravdivé bez ohledu na fakta.
- Pokud je něco pravdivé bez ohledu na fakta, pak je to vyznání víry.
A že věřící shromažďují hromady dokladů o tom, že jejich tvrzení je pravdivé? Nebo hromady údajných nesrovnalostí v oficiálních verzích? To ještě nemusí vůbec znamenat, že se jedná o racionální tvrzení. I ty nejhloupější pověry jsou založeny na faktech. Téměř každá báchorka v sobě obsahuje i určité prvky skutečné lidové zkušenosti.
Jenže to všechno má praktické důsledky pro diskuze, které vedeme. Třeba spor, jestli je současná ukrajinská ofenziva úspěšná nebo neúspěšná.
Máme proti sobě dvě tvrzení.
1. Dosavadní ukrajinská ofenziva je debakl. Je to jasné tvrzení, a bylo by jednoznačně vyvráceno třeba tím, že by se boj přenesl do ulic Melitopolu.
To ještě neznamená, že je to tvrzení pravdivé. Nicméně je to solidní racionální tvrzení a můžeme každý den kontrolovat, zda nedošlo k jeho vyvrácení.
2. Dosavadní ukrajinská ofenziva je úspěchem. Čím by to bylo vyvráceno? Tím, že Melitopolu nebylo dosaženo ani čtvrtý měsíc bojových operací? Že nebyl splněn žádný z cílů vyhlášených v červnu? Že se nenaplnila prognóza, že se ruská armáda do týdne rozsype? Že žádná z nových zbraní nepřinesla citelnou změnu poměrů na frontě? Něčím jiným?
Obávám se, že v tuto chvíli neexistuje žádná potenciální událost nebo zjištění, které by přesvědčilo fanoušky ofenzivy, aby uznali neúspěch. Jsme tedy v oblasti pseudonáboženské víry.
…neexistuje žádná potenciální událost nebo zjištění, které by přesvědčilo fanoušky ofenzivy, aby uznali neúspěch. Jsme tedy v oblasti pseudonáboženské víry.
Takže až zase od někoho uslyšíte, že ofenziva dosahuje dalších úspěchů, došlo k dalšímu průlomu a brzy bude dosaženo vítězství, vůbec tím neztrácejte čas. Jedná se o vyznání víry. Nic víc, nic míň. Ti lidé vroucně a hluboce ve věří ve vítězství ukrajinských jednotek NATO. Mají na takovou víru právo, ale nepatří to diskuze racionálních dospělých lidí.
A že posílají různé obrázky zničených strojů, výpovědi tajné služby, údajné odposlechy a fakta o postupu u té nebo oné obce? To jsou jen taková nástroje na vyvolávání emocí. To k většině náboženských kultů patří.
„nepatří to do diskuse racionálních dospělých lidí…“
Budu sí to pamatovat, až někdy takové lidi zase potkám…
Ke stejnému výsledku jako Popper vede i selská intuice. Všechny ty kydy o hrdinných obráncích, zákeřných ale neschopných mongolech a o našich wunderwaffen, to je výlet strojem času osmdesát let zpátky. Bylo by to potřeba, pokud by Ukrajině hrozilo vítězství?
—
Druhá věc je, jestli do přínosu nepočítat i věci mimo frontu, třeba plánované rozšíření BRICs… jestliže vítězství Fica způsobí, že další na řadě jsme my, co přinese to rozšíření, pokud by došlo na lámání chleba?