Články

Na bučení na Kamaru není nic rasistického

Čím lze vysvětlit chování dětí, které bučely na černého fotbalistu Glena Kamaru?

Není na tom nic divného. Děti v tom věku mají vnímají jakoukoliv skutečnou či domnělou nespravedlnost velmi palčivě. Zároveň mají sklon být agresivní. A k tomu ještě davové chování. Nemohli bychom se divit, kdyby to bylo mnohem horší.

Nezapomínejme, že Glen Kamara je v českých zemích velmi známý a že je všeobecně vnímán jako sketa a bezcharakterní padouch, který svým lhaním a intrikováním poškodil české fotbalisty. Jakou jinou reakci mohl čekat?

Britská média ve vystupování dětí během zápasu viděla rasismus. Souhlasíte s tímto názorem? Co si myslíte o reakci britského publika?

Absolutně ne. Glen Kamara by se setkal se stejnou reakcí, i kdyby to byl Čech jako poleno. Děti nereagovaly na jeho barvu kůže. Reagovaly na jeho extrémně amorální jednání.

Děti nereagovaly na jeho barvu kůže. Reagovaly na jeho extrémně amorální jednání.

Není to první rasistický skandál spojený s českým fotbalovým klubem. Existuje podle Vás v České republice problém s rasismem?

V českých zemích rozhodně neexistuje žádný problém s rasismem. Nějaký rasismus tu existuje, stejně jako všude na světě. Jen naprosto výjimečně ale vede k násilí – ať už Romů vůči „bílým“ nebo naopak. Do budoucna se tu rýsuje migrační násilí – zejména proto, že české soudy odmítají násilné činy migrantů přiměřeně trestat. Ale ani tady ještě nemůžeme mluvit o masové záležitosti.

Proti Velké Británii tu nicméně jeden rozdíl je. Velká Británie je mnohem rasističtější než Česká republika, tamní rasismus se ovšem projevuje převážně mezi elitními příslušníky vyšší třídy, mezi nejbohatšími a nejvzdělanějšími lidmi. Takový rasismus je většinou chválen a je pokládán za něco velmi pozitivního. Rasismus v českých zemích se týká spíš problémových a vyloučených lokalit a dotýká se spíše těch nejchudších a lidí v nejrůznějších problémech.

Rasismus bohatých a mocných není pokládán za problém, i když se projevuje masivně a velmi agresivně.

Proč vnímání tématu rasismu na Západu se liší od České republiky (to, co se považuje za rasismus na Západě, není vnímáno stejně ve Střední Evropě)?

To souvisí právě s těmi třídními rozdíly. Rasismus bohatých a mocných není pokládán za problém, i když se projevuje masivně a velmi agresivně. Rasismus chudých je naopak označován za problém. Ale znovu zdůrazňuji, to, že české děti odsuzují amorální jednání Glena Kamary, to nemá s rasismem nic společného.

Vlastně něco ano. Současné šikanování z nich může nakonec rasisty udělat. Odnesou si z toho pocit, že černoši můžou lhát a podvádět, a že je jim všechno dovoleno.

Ptala se redaktorka magazínu Sputnik Taťána Narovská.