Nezařazené

Usedne na Pražském Hradě Havel 2.0.?

Textař Michal Horáček se bude v příštích volbách na začátku roku 2018 ucházet o funkci prezidenta. Má vůbec šanci? Bude Václavem Havlem 2.0? Šance známého textaře pro Sputnik hodnotí známý sociolog Petr Hampl.

Sputnik: Textař Michal Horáček oznámil, že bude usilovat o prezidentskou funkci. Můžete nám říci jako sociolog, o jakou část české společnosti se může opřít?

Petr Hampl: Obecně lze říct, že se opírá o ty, kdo žijí z peněz daňových poplatníků a vědí, že s tím daňoví poplatníci nesouhlasí. Je totiž obrovský rozdíl třeba mezi zdravotní sestrou, kterou daňoví poplatníci živí, ale kterou živí ochotně a pokud by mohli, přidali by jí na penězích, a mezi pořadatelem filmového festivalu, kterého daňoví poplatníci živí jen se skřípěním zubů. Mezi zdravotní sestrou a plátcem daní tudíž neexistuje žádný konflikt zájmů. Mezi pořadatelem filmového festivalu a plátcem daní existuje konflikt obrovský. Tihle příživníci se tudíž domnívají, že role státu je utlačovat obyčejné lidi, kontrolovat je, převychovat a případně nahradit. Přesně takovou politiku očekávají od Michala Horáčka.

 
 

Sputnik: K tomu musíte připočíst jejich přátele, příbuzné, obchodní partnery apod. A samozřejmě nemalou skupinu těch, kdo na příslušnost k této „elitě“ teprve aspirují. Nicméně pořád se jedná pouze o statistické tendence. I mezi dělníky najdete sem tam nějakého Horáčkova příznivce a mezi ministerskými úředníky sem tam nějakého příznivce Miloše Zemana. Není jich ale mnoho.
 
Petr Hampl: Je Horáček tím antiZemanem, kterého tzv. pražská kavárna usilovně hledá? Nemůže zopakovat osud Jana „Želé“ Fischera?

Ano, je tím kandidátem. Udělá spoustu rozruchu, bude drtivě poražen a utvrdí pražské i brněnské intelektuály v přesvědčení, že české obyvatelstvo je méněcenné a musí být nahrazeno. Osud Jana Fišera opakovat nebude, spíš osud Karla Schwarzenberga.

Konec konců, vyrazil přesně po jeho stopách. Vyvolává výrazné emoce, mobilizuje stoupence, uráží voliče protistrany, neumožní nikomu zastávat umírněný postoj. Jenže situace od minulých voleb se změnila. Z islámské imigrace je významné téma, popularita EU dále klesla a ubylo voličů, kteří budou ochotní tolerovat proislámské postoje výměnou za schopnost nosit drahý oblek. Kdyby se duel Zeman — Schwarzenberg opakoval dnes, nedostal by kníže více než 30%. Stejně dopadne Horáček.

…ubylo voličů, kteří budou ochotní tolerovat proislámské postoje výměnou za schopnost nosit drahý oblek.

Sputnik: Může být Horáček takovým Havlem 2.0?

Petr Hampl: Zatím se prezentuje spíš jako Matěj Hollan 2.0.

Sputnik: Myslíte, že v pronárodním a antiuprchlickém táboře se najde kandidát, který by důstojně reprezentoval ve volbách nálady nemalé části české společnosti?

Petr Hampl: Takovým kandidátem je zcela jistě Miloš Zeman. Připomínám, že během několika let, které uplynuly od té nešťastné záležitosti s korunovačními klenoty, se choval státnicky a neudělal nic, co by bylo možné označit za nedůstojné. Jistě, George Clooney nebo aspoň Marek Vašut by vypadal lépe, ale myslím, že Češi už pochopili, že krásná tvář není všechno. Můj odhad je, že žádný vlastenec nebude chtít kandidovat proti Miloši Zemanovi.