Evropský dvojí metr a ruská chyba
Bat Ye’Or je historička, která se zabývá vztahy mezi islámem a Západem. Její skvělé analýzy vycházely o generaci před tím, než začaly působit hvězdy jako Robert Spencer či Pamela Gellner. Je jí bezmála 90 a už nevystupuje na veřejnosti. Rozhovor, který s ní před pár dny přinesly Israeli National News, je tedy výjimečný.
Bat Ye’Or v tom rozhovoru hlavně shrnuje dosavadní dění a čtenáři asi nepřináší nic zásadně nového. Relativně významná část se ale točí kolem toho, proč mají Evropané a Američané tak servilní vztah k arabským islamistickým režimům, a proč jsou tak nepřátelští vůči Rusku. Arabové i Rusové mají suroviny, nad kterými se mohou na Západě sbíhat sliny. Obojí mohou být snadným terčem agrese. Ale přesto se nikdo nepokouší dobýt Saudskou Arábii nebo Katar, zatímco Rusku ano. Přitom ať použijeme jakékoliv kritérium, vždy nám vyjde, že ty arabské režimy jsou horší, tvrdší, totalitnější a okázaleji pohrdají lidskými právy.
…proč mají Evropané a Američané tak servilní vztah k arabským islamistickým režimům, a proč jsou tak nepřátelští vůči Rusku
Bat Ye’Or vlastně nedochází k žádnému jasnému závěru, takže můžeme přidat dva faktory. Za prvé. Jak často připomíná profesor Mearsheimer, Rusové byli příliš dlouho příliš hodní, takže vznikl dojem, že je možné si vůči nim dovolit naprosto cokoliv. Zkuste ale kritizovat třeba Katar nebo Turecko, a nevíte, kolik dnů života ještě máte před sebou.
Za druhé. Blízkovýchodní muslimské země vynaložily obrovské prostředky na korumpování západních politiků a intelektuálů. Na každé větší univerzitě centrum placené ze saudských nebo katarských peněz. V Americe nenajdete politika, co o nich nebere dary. A jejich peníze jsou propletené s různými nadacemi.
Rusové se nikdy vážně nepokusili západní intelektuály a politiky korumpovat.
Rusové se nikdy vážně nepokusili západní intelektuály a politiky korumpovat. Občas byl z toho někdo podezřelý, ale nikdy se to nepotvrdilo. Rozhodně to nebylo žádné obrovské Puškinovo centrum, které by rozdávalo peníze západním novinářům, studentům či politikům. Žádná Dostojevského nadace, žádné ústavy Petra Velikého. Nejspíš měli za to, že jejich vlastní kultura je natolik silná, že si lidé ze Západu najdou cestu sami.
Obávám se, že Rusové žijí v mnoha aspektech mentálně v 19. století. Mají za to, že pořád ještě jednají se státníky, nikoliv s vyděšenými příslušníky iracionálního elitářského davu. A za tím je naprosté nepochopení, jak ty elity vlastně fungují.
Řekl bych, že je to trochu jinak, v něčem pravdu má, například v tom, že islámské režimy jsou horší než ruský, ale Západ se nesnaží Rusko dobýt silou, spíš ho přeměnit na stejně pitomý režim jako máme na Západě. Rusové ale také lezou často muslimům do zadku (viz. Putinovo otevření mešity v Moskvě nebo zákazy rouhání atd.). U muslimů se o tohle Západ nesnaží, naposledy se o něco pokusil Bush jr. a nedopadlo to. Nesnažíme se je měnit na naše poměry. Rusy ano. Kdybychom je aspoň měnili na to jaký byl starý Západ, ale my je chceme měnit na „nový Západ“, tedy gender a podobné neomarxistické srajdy. Neomarxisté si nevšímají rozporu své ideologie a islámu, ale všímají si přitom rozporů s křesťany. Dvojí metr. Nebo prostě co si může dovolit „čmoud“ nebo černoch, to si nesmí dovolit běloch a Rus (ale ani Ukrajinec, však kdyby Ukrajina šla do EU, tak po jejich nacionalistech půjde EU stejně tvrdě jako po Maďarech či Polácích, bez ohledu na vztah k Rusku, to byste pak viděli… myslíte, že ukrajinským nacionalistům bude vyhovovat zavádění genderové výchovy do škol? atd….? nebude, nám to taky nevyhovuje, jen si jako Češi většinově necháme srát na hlavu, je to naše tradice, bohužel špatná a zhoubná).
Rusko i muslimové mají nerostné bohatství, které západ nemá. Ale západ je bohatý a zadlužený. USA mají celosvětového dluhu 30%, Japonsko 17%, G7 má 65%. Své bohatství si nakradli dobyvačnými válkami, koloniemi, světovými bankami i platidly.