Eva Svobodová: Proč to vzdávat teď?
Jsme blízko k začátku vyhasínání epidemie, reprodukční koeficient viru v populaci klesl pod 1. Za této situace nevydržíme dalších několik týdnů a začneme se „promořovat“?! Co to znamená? Něco jiného pro odborníky, něco jiného pro laiky. Gaučoví epidemiologové mají jasno, aniž by museli čekat na nějaká čísla: všechno zrušíme, beztak to byla jen chřipka, musí se nakazit beztak každý a kdo nepřežije, má smůlu. Tihle „promořovači-extremisté“ vycházejí ze tří nepotvrzenych předpokladů:
1) po nákaze získá člověk trvale protilátky a už se znovu nenakazí
2) nákaza se nešíří, pokud je cca 60% (70? 80? jiné hausnumero? ) populace „promořeno“. A toužebně věří, že počet nakažených lidí bez příznaků by mohl teď být už třeba 40%, takže „to máme skoro za sebou“ a brzy hurá do obchodů.
3) nemoc nezanechává trvalé následky.
Realita? Virus pro nás existuje jen pár měsíců a nevíme o něm skoro nic. Seriózní vědec nestaví na domněnkách, ale na faktech. A ta zase tak jasná nejsou – data se teprve zpracovávají, nejsou ověřená a často si protiřečí.
Virus pro nás existuje jen pár měsíců a nevíme o něm skoro nic. Seriózní vědec nestaví na domněnkách, ale na faktech.
AD 1)Téměř stovka uzdravených Jihokorejců má znovu pozitivní testy. Také v Číně zjistili u třetiny uzdravených lidí nedostatečnou koncentraci protilátek, u 6% nebyly protilátky zjištěny vůbec. To může znamenat spoustu věcí, včetně toho, že prodělaná nákaza vám imunitu nezaručí. Navíc se objevila hypotéza, že virus v těle zůstane a znova vyleze, stejně jako herpes. To fakt risknout nechceš!
Ad 2) Rakušané testovali plošný výskyt koronaviru. Výsledek? Někde mezi 0,12 % a 0,76 %. Žádných 40%. K dosažení nějakého většinového promoření by tak musely umřít ještě /deseti/tisíce lidí. A je to vůbec potřeba, pokud se virus šíří tak málo?
AD 3) Virus může za sebou nechávat invalidy s poškozenými plícemi nebo mozkem. Skrz ACE2 receptory umí napadnout srdce, varlata, játra, slezinu či slinivku. Jaké jsou následky? Vezmou na sebe lehkomyslní advokáti „promoření“ tuhle zodpovědnost?
Mediální šamani mají zaručený recept na všecko a sociopati s lehkostí obětují životy, protože jsou přesvědčeni, že to budou ty vaše. Čím větší profesionál, tím je ve svých vyjádřeních opatrnější. Všechny údaje a hypotézy je potřeba několikrát ověřit, abychom vůbec mohli něco s jistotou tvrdit. V takové situaci je na místě předběžná opatrnost, ne nějaká dojmologická přebíjená s neověřenými hausnumery a „zaručeným“ jednoduchým řešením.
Mediální šamani mají zaručený recept na všecko a sociopati s lehkostí obětují životy, protože jsou přesvědčeni, že to budou ty vaše.
V první řadě je potřeba udělat plošný screening i u nás a zjistit, kolik lidí se už ve skutečnosti nakazilo.
Po velikonocích se bude testovat sedmnáct tisíc náhodných lidí ve čtyřech místech: v Praze, v Jihomoravském kraji, na Litoměřicku a Litovelsku v Olomouckém kraji. Teprve pak budeme mít přibližnou (!) představu, jak na tom jsme a co si dál můžeme dovolit. Jestli ubrat, nebo naopak přitlačit. Pak můžeme začít uvolňovat karanténní pravidla, jedno po druhém. A testovat, co to udělá. S tím, že každý úlet nás bude stát měsíce karantény navíc. Nejde to naplánovat. Jde to jen zkusit.
Vláda chce už v květnu povolit otevření většiny obchodů. Proběhne ve třech nebo čtyřech vlnách s pauzou na vyhodnocení následků. Zato roušky mohou vydržet až do prázdnin. A může být hůř, protože lidi poslední týden kašlou na bezpečnost. „Když se populace dozvěděla, že je křivka poměrně příznivá a dařilo se nám epidemii zastavit v explozivní fázi, lidé se v rámci euforie začali chovat naprosto nestandardně,“ řekl Prymula.
Bohužel komunikace vlády stojí poslední týden za prd a místo společného postupu si hlavně házejí klacky pod nohy a politikaří. Není divu, že se různí cochcaři, vychcani a chřipečkáři urvali ze řetězu. Tak doufejme, že je zase přitažení obojku vrátí do reality, jinak se tě karantény nezbavíme ani do vánoc. Protože jsme v tom všichni společně, chtě nechtě.
„Babiš nás bude sledovat, totalita!“
V první řadě je potřeba udělat plošný screening i u nás a zjistit, kolik lidí se už ve skutečnosti nakazilo.
Podle čtvrtečního nařízení ministerstva zdravotnictví budou domovy důchodců a zařízení sociálních služeb povinně každé dva týdny testovat zaměstnance na koronavirus. Kraje dostaly k rozdělení 20 000 imunologických rychlotestů. Od soboty začala fungovat další součást takzvané Chytré karantény, aplikace eRouška. Přes Bluetooth mobilů „sbírá“ data o tom, s kým se uživatel dostal do kontaktu a může ho varovat v případě rizika nákazy. Dál funguje i trasovací aplikace na mapy.cz. Obě aplikace jsou dobrovolné, data poskytuje jen ten, kdo s tím souhlasí.
To taková Evropská unie si s nějakým vaším souhlasem hlavu nelámala. Bude sledovat pohyb lidí a vytipovávat místa, kde se shromažďují. Dohodla se s Deutsche Telekom, Orange, Telefonica, Telecom Italia, Telenor, Telii, A1 Telekom Austria a Vodafone, ty jí budou poskytovat údaje o poloze zákazníků. A hotovo. Kvůli koronaviru, pro dobro všech, neasi. Jakápak demokracie, jaký váš souhlas, vy žebráci?!
To taková Evropská unie si s nějakým vaším souhlasem hlavu nelámala. Bude sledovat pohyb lidí a vytipovávat místa, kde se shromažďují.
Chci vidět, kdo z našich chvilkových bojovníků za údajnou svobodu a lidská práva se ozve teď. Nějaké ticho, ne? Kdo že nás to tady táhne do totality?
P. S.: pokud doufáte v to, že zrušení opatření přinese rychlý návrat ekonomiky do situace ze začátku roku, zapomeňte. A začněte se smiřovat s tím, že svět už nebude jako předtím. Je to jako domino, ekonomické, sociální a politické důsledky se budou sčítat ještě dlouho. Hlavním bojem bude, nedopustit vznik socialistické diktatury 2.0. Nejen u nás, ale na celém Západě. Kdo sleduje aktivitu vlád a EU, ví o čem mluvím.