Články

Může Evropská unie za českou byrokracii?

Otázka týdne z 1. listopadu 2019

S tou otázkou se setkávám poměrně často. Stěžujeme si na evropské zákazy a oponent namítne: Vždyť to zavedli čeští úředníci. Tak co si stěžujete?

Vskutku, jen málokdy přijde byrokratické nařízení přímo z bruselské centrály. Většinou z Bruselu posílají pouze pokyn, jak určitou oblast zregulovat. Eurokomisař nevidí do hospody v Horním Maršově, jestli se tam kouří a jaké parametry mají tamní utopence. I když pošle direktivu, místní úředníci mají možnost ji zmírnit nebo v tichosti tolerovat, že si lidé počínají podle svého. Jenže čeští úředníci a čeští neziskovkáři si zpravidla ještě přisadí.

Náš hlavní problém s Evropskou unií totiž nespočívá v tom, že nám brání svítit žárovkami a chromovat nárazníky. Hlavní problém je v tom, že od našeho vstupu do EU byla vypěstována úplně nová sociální vrstva – regulátorů, kontrolovačů, implementátorů, čerpačů, projektových manažerů, bojovníků za práva menšin, ochránců klimatu a dalších. Stupidní byrokracie a ideologičtí fanatici tu byli vždy, ale jsou tu podstatné rozdíly:

  • V minulosti byly tyto vrstvy zcela oddělené a často byl mezi nimi nepřátelský vztah. Až v rámci EU splynuly.
  • Nikdy v minulosti nebyly tak obrovské co do počtu členů.
  • Nikdy v minulosti nebyly tak skvěle odměňované.

Desetitisíce příslušníků této nové vrstvy sedí na ministerstvech, na městských úřadech, v neziskovkách a často i v korporacích. Vyzařuje z nich úspěch. Jejich život je jednodušší a vydělávají zpravidla více než normální pracující. Dávají bezostyšně najevo, že kdo se ještě živí běžnou prací, je hlupák. Pochopitelně se vysmívají fyzicky pracujícím.

Hlavní problém je v tom, že od našeho vstupu do EU byla vypěstována úplně nová sociální vrstva – regulátorů, kontrolovačů, implementátorů, čerpačů, projektových manažerů

Ti nejlepší z nich budou povýšeni do Bruselu. Ale ani těm ostatním se nedaří špatně.  Nová sociální vrstva tak přitahuje i řadu lidí, kteří by se za jiných okolností věnovali běžným komerčním činnostem.

Z této nové vrstvy vycházejí ta nesmyslná byrokratická nařízení. Jsou uplatňována vůči spoluobčanům i posílána jako požadavek do Bruselu, odkud se vrací zpět ve formě směrnic a dotačních programů (němečtí ústavní právníci tomu říkají „přihrávka o mantinel“).

Pravdu tedy mají obě strany. To nejhorší dělají čeští úředníci. A je to důsledkem členství v EU.

Konec konců, to potvrzuje i prostá korelace. Vždycky jsme zápasili se stupidní byrokracií, ale něco podobného současné době jsme nezažili nikdy. Dokonce ani za předlistopadového režimu. Že by to byla čistá náhoda, že to přišlo zároveň s členstvím v EU?

OTÁZKA Z 25. ŘÍJNA:
OPRAVDU JSOU FEMINISTKY OŠKLIVÉ?