Druhý pohled

Druhý pohled ze 7.12.: O oblbující okamžitosti

„Ti, kdo čtou knihy, budou vládnout těm, kdo sledují televizi nebo jsou přilepeni k mobilu,“ napsal jsem jako prosincové moudro měsíce a dostávám na to ohlasy. Někoho samozřejmě napadá, že kultivovanost není totéž co politická moc, ale s tím jsem se snad vypořádal v této poznámce.

Navíc to moudro musíme číst oboustranně. Rozvíjení mozku pomáhá (čtení je příčinou), ale zároveň funguje selekce. Ke knihám tíhnou spíše ti s vyšší výkonností mozku a z podnětnějšího prostředí.

A přidám k tomu ještě jeden postřeh. Silnější jsou ti, kdo si nenechávají svou myšlenkovou agendu diktovat vládou. Jednou nějaká blbka plácne něco o dvou svetrech, podruhé nějaký pitomec cosi o německých platech a opozice tím žije celé týdny. Kde je její vlastní program? Kde jsou opoziční projekty a plány? Co není o čem jiném mluvit? Curtis Yarvin kdysi prohlásil, že skutečná kontraelita se pozná podle toho, že tu dosavadní v zásadě ignoruje. Má své zásady a prosadí je.

Je samozřejmě správné, že opozice je strukturována.  Lidoví baviči (ti jsou rozhodně taky důležití), ti samozřejmě žijí těmi německými platy. Ale měla by tam být taky vrstva lidí, co přemýšlí spíš analyticky a dlouhodobě. Pokud i oni žijí dvojími svetry, pak máte vysvětlení, proč vláda dosud nebyla smetena.

Ale doporučuji to i každému jednotlivě. Nenechte se zahltit momentálními událostmi a komentáři k nim. Je toho tolik! Člověk by mohl snadno číst jenom ty aktuální komentáře. Ale pro porozumění a pro rozvoj naší mysli je dobré taky číst a přemýšlet o zákonitostech, o trendech, o srovnání s jinými historickými událostmi. Promýšlet to ve světle poznatků z psychologie, antropologie a samozřejmě sociologie. A snadno se může stát, že na to není čas, protože se na nás hrnou komentáře k věcem, které dneska plní emocemi a za rok si nebudeme pamatovat.

Připomínám, že běžní návštěvníci tohoto webu mají přístup jen k části obsahu. Plnou verzi Hamplova druhého pohledu si můžete objednat zde.

 

Napsat komentář