Druhý pohled ze 17.8.: O falešném černošství
Možná jste v médiích zaznamenali zprávičku o tom, že Donald Trump zpochybnil černošství své protikandidátky, k tomu komentáře, že je Donald Trump příšerný člověk, ale chybělo vysvětlení, čím je spor tak zajímavý a důležitý. Pokusím se to doplnit.
Většina dnešních Američanů jsou potomci těch, kdo tam přišli hledat štěstí, svobodu a lepší životní úroveň. Někteří tam ale dobrovolně nepřišli. Byli pochytáni arabskými nebo černošskými otrokáři, prodáni překupníkům a dovezeni jako levná pracovní síla. V Americe je dnes velmi silné přesvědčení, že se jejich potomkům má dostávat různých speciálních výhod. Nechci to komentovat. Prostě to tak vidí a mají na to právo.
Problém je ale v tom, že velká část těch, kdo dnes využívají výhod tmavé pleti, nejsou potomci těch otroků. Jejich rodiče přijeli mnohem později, přijeli naprosto dobrovolně, většinou dokonce bez svolení americké vlády, využívali štědrého sociálního systému…. A když dnes jde o všechny možné formy kompenzace bývalým otrokům, jsou na prvních místech ve frontě oni. Třeba Kamala Harrisová, která pochází z jedné strany z Karibiku, z druhé z Indie.