Druhý pohled

Druhý pohled z 9.11: Před volbami a po volbách

Je snadné být chytrý dodatečně. Je mnohem obtížnější být chytrý předem.  Proto odkazuji na článek, který jsem na Prvních zprávách publikoval 1. listopadu. Píšu v něm mimo jiné:

„Celý svět s napětím sleduje americké volby. Jenže ono to nejzajímavější už proběhlo. Posunula se podoba třídního konfliktu. Už neprobíhá to, co jsme znali v posledních desetiletích. Tedy heroický boj výjimečných jedinců nebo malých skupin s deep-state (což je poetické označení pro tiché spojenectví byrokratů na různých úrovních). Kdy vládnoucí třídu tvořila aliance korporátní a nadstátní byrokracie s profesionálními intelektuály.  A kdy tato vrstva neměla soupeře, protože nižší třídy byly rozdělené do spousty bublina. Na konci roku 2024 už ten soupeř existuje. Je jím spojenectví průmyslových magnátů a dělnické třídy.“

Celé je to k přečtení tady a jsou tam snad řečeny i jiné zajímavé věci.

Minulý týden to mohlo znít fantazijně, ale dnes to dává smysl asi každého. Nepřipomínám to kvůli debatám, jestli je Hampl chytrý, ale jako ukázku, že taková analýza třídní struktury dává smysluplné výsledky.