Druhý pohled z 8.10.: Americké volby – aktualizace
Do prezidentských voleb zbývá méně než měsíc, každý den vychází několik nových výzkumů, ale nic se nemění. V celostátním hlasování Harrisová vede velmi mírným náskokem, nicméně prezidentem by se stal Donald Trump, protože má silnější pozici v rozhodujících státech. A je možné (nikoliv jisté), že ve skutečnosti si Trump stojí o něco lépe, než ukazují výzkumy.
Politolog a expert na veřejné mínění Ruy Texeira publikoval text, kterém rozebral několik agenturních výzkumů a ukázal, že volby dostávají stále silnější rozměr třídního konfliktu. Trumpa volí dělnická třída (včetně pracovníků ve službách), Harrisovou manažersko-intelektuálská třída, zejména spojená s finančním sektorem, médii a univerzitami. Dělnictvo v širším slova smyslu tvoří dvě třetiny elektorátu, má ovšem nižší volební účast. „Z dosavadních výzkumů ze zřejmé, že probíhá souboj mezi schopností Kamaly Harrisové zvýšit počet vysokoškolsky vzdělaných voličů a udržet nízké zapojení dělnické třídy a mezi Trumpovou schopností využít náskoku, který mezi dělnickou třídou má,“ píše Texeira.
Zdá se, že to také vysvětluje Trumpovu silnou pozici mezi hispánci. Většina hispánců jsou manuálně pracující. Pokud je toto vysvětlení správné, ukazuje to na další zajímavou změnu. A sice, že velká část hispánců začíná volit víc podle své třídní příslušnosti než podle své příslušnosti etnické. Na prvním místě se cítím šoférem, potom teprve Portorikáncem. Pokud by to byla změna trvalá, překreslilo by to americkou volební krajinou stejně razantně jako příklon mladých mužů k trumpovskému konzervatismu.
Poslední rozhovor Kamaly Harrisové tenhle trend potvrzuje. Harrisová se totiž vymezuje proti Americe 50. let (v mnoha aspektech spíš proti Americe 70. let, ale to je detail). Americká padesátá léta skutečně mohou být chápána jako nesnesitelná třeba z pohledu příslušníků sexuálních menšin, ovšem z pohledu dělnické třídy to byla doba technologického optimismu, průmyslového růstu, růstu životní úrovně, dobrých pracovních míst… Dokonce i když se na to podíváte očima amerických černochů, tak to sice byla éra řady omezení a diskriminace, ale také doba, kdy dědečkové dnešních narkomanů a gangsterů měli dobrou práci, slušné bydlení a celkem funkční rodiny.
Kromě toho proběhla debata kandidátů na viceprezidenta. K tomu se vrátím v samostatném textu. Nicméně pro tuto chvíli je závěr, že Trump vede nejtěsnějším náskokem a ani jedna strana nemá schopnost provést do voleb něco převratného. Každá ze stran se ovšem může dopustit nějaké fatální chyby.
Připomínám, že tyto každodenní komentáře mohou vycházet jen díky laskavé podpoře těch, kdo si platí Plnou verzi Hamplova druhého pohledu, a že tito předplatitelé dostávají více obsahu než ostatní. Plnou verzi si můžete objednat zde.