Druhý pohled

Druhý pohled z 5.11.: Globální trh a levnější zboží

Přes všechny nevýhody globální ekonomie jedna přednost zůstává. Lidé v bohatších zemích mají levnější zboží. Je to i jeden z klíčových argumentů kampaně Harrisové.

Je tomu ale opravdu? Možná v některých položkách. Ale když si jdete třeba koupit bundu za 3000 korun, výrobní cena není víc než 500 korun, možná méně. Většinu ceny tvoří doprava, skladování, reklama, marketing, chod prodejen, několik vrstev manažerů, poradci pro ty manažery atd. A samozřejmě zisk.

Kdyby byla naše ekonomika nastavena jinak a bundy se šily v Náchodě nebo Jaroměři, stály by taky 3000, ovšem z toho by výrobce dostal 2400. Z fabriky by putovala rovnou do prodejny a pro reklamní agentury, manažery a všechno ostatní by zbylo jen 600 korun. Měli bychom jinou strukturu národního hospodářství, jiné složení profesí a jiné nároky na vzdělávací systém.

Takže ono globální je opravdu levnější. Ale levnější pro obchodníky, ne pro koncového zákazníka.

Vzpomeňte si na to, až vám zase bude nějaký ekonomický expert vyprávět, že otevření zemědělského trhu přinese levnější potraviny.

Plnou verzi Hamplova druhého pohledu si můžete pořídit zde. Nebudete černýni pasažery, ale hlavně dostanete nějaký obsah navíc (proti této ořezané verzi).