Druhý pohled

Druhý pohled z 31.10.: Nové sociální příměří?

Čtenáři Druhého pohledu vědí, že tu věnuji dost pozornosti alianci mezi dělnickou třídou a průmyslovými magnáty, která se rýsuje v USA. Dnes k tomu mohu doplnit nedávný citát Sumantry Maitry, což je indicko-americký konzervativní vzdělanec, takový ten, co mluví na spoustě konferencí, píše do spousty celkem přestižních publikací a všude je vítán.

„Klíčový už není konflikt mezi prací a kapitálem. Klíčový je konflikt mezi národním a mezinárodním kapitálem.“

K tomu je ovšem dobré doplnit, že finanční kapitál je ze své povahy mezinárodní. Volně se přesouvá tam, kde to zrovna nejvíc vynáší. Výrobní kapitál se rád usazuje na jednom místě. Výroba potřebuje tradici a stabilitu.

Svět reálné produkce si navíc začal uvědomovat, že americká hegemonie pro něj není výhodná. Britská hegemonie v 19. století přinesla obrovské příležitosti britským továrnám a nakonec se to projevilo i na mzdách britských dělníků. Současná americká hegemonie nic takového nepřináší.  „Skutečnou obětí liberalismu a globalismu je americký lid,“ formuloval to někdejší Trumpův šéfideolog Steve Bannon.

A v rámci aliance platí, že co je špatné pro dělnickou třídu, je špatné i pro magnáty. O tom totiž aliance jsou. Magnáti podporují opatření vedoucí k tomu, že dělník si slušně vydělá, bude schopen zaplatit bydlení, zdravotní pojištění, šaty pro manželku a ještě si občas zajít do hospody. A dělník chápe, že je lepší, aby ty obrovské zisky šly do kapsy místnímu boháči než anonymní korporaci.

Nejlepší období západní civilizace bývá charakterizováno výrazem „příměří mezi prací a kapitálem.“ Že by se rýsovalo nové příměří? Nebo dokonce trvalý mír?

Tyto každodenní poznámky mohou vycházet jen díky laskavosti podporovatelů. Ti pochopitelně dostávají nějaký obsah navíc. Připojit se k nim můžete tady.

Jeden myslel na “Druhý pohled z 31.10.: Nové sociální příměří?

  • Moje hodne sarkasticke a levicacke hodnoceni toho proc mi je jeste docela sympaticky treba Musk bylo nasledovne – jde o rozdil mezi parazitem a parazitoidem. Ano, parazit ujida hostiteli z kolace, ale da se s nim zit, zejmena proto ze zdraveho hostitele potrebuje k zivotu. A ovsem, je-li jich hodne, hostitel zajde na ubyte, ale parazitum se taky skonci dobre bydlo.

    Parazitoid – treba lumek – se chova jinak. Hostitele vyzere zevnitr a syty odchazi, najit si jinou obet, se kterou proces zopakuje, protoze na rozdil od parazita je pro nej smrt hostitele lhostejna, nebo dokonce prospesna. Myslim ze paralely s nadnarodnim kapitalem jsou docela zjevne.

Komentáře nejsou povoleny.