Druhý pohled z 3.1.: O legitimních a nelegitimních státech
Dnes připomenu další postřeh vojenského historika píšícího pod přezdívkou Big Serge. Upozorňuje na metodickou chybu spočívající v tom, že jsou některé státy označovány ze „nelegitimní“. Vyplývá pak z toho požadavek vést proti nim nekonečné války, aby zmizely ze světa.
Typickým nelegitimním státem je Izrael. V Rusku je často pokládán za nelegitimní stát Ukrajina. V anglosaském světě a Polsku mají mnozí za to, že nelegitimním státem je Rusko. V Německu mají někteří za to, že nelegitimním státem je Česká republika. Samozřejmě je tu Kosovo. V arabském světě jsou nelegitimní téměř všechny státy, protože jejich hranice určili kolonizátoři. A mohli bychom dlouho pokračovat.
Big Serge navrhuje jiný princip. Dostatečným ospravedlněním existence státu je to, že dokáže kontrolovat dění na svém území, vykonávat státní správu, prosadit se proti každému jinému, kdo by si nárokoval moc na jeho území. Dokáže své území ubránit proti cizí vojenské moci i proti nárokům nadnárodních skupin. Když tohle stát dokáže, je státem legitimním. Když tuhle schopnost ztratí, ztratí i legitimitu.
Tak si říkám, kolik evropských států tuhle schopnost přežít má a jak dlouho ji ještě budou schopny udržovat.