Druhý pohled

Druhý pohled z 28.12.: Dva názory, jeden úpadek

František Koukolík: …lidé snadno přičítají neštěstí, nemoci, neúrodu, nečekané přírodní katastrofy a smrt záměrnému chování. Takže je možné obvinit třeba čarodějnice, zlé duchy, hříšný život komunity nebo některých jedinců a podobně.“

To není nijak průlomové tvrzení. Zajímavější je, že tento český neurovědec poměrně detailně ukazuje, jak taková chyba vzniká a které struktury v mozku jsou za to odpovědné.

Jenže jedna věc jsou naše mozky a druhá věc společenské struktury a zvyklosti. Na začátku moderní doby bylo právě to, že ono „přičítání záměrnému chování“ bylo odsunuto na okraj. Nahradila ho vědecká vysvětlení – to znamená teorie, které jsou formulovány obecně (nepopisují jen jeden případ, nýbrž obecně platnou zákonitost) a které mohou být testovány. Když někdo věřil v astrologii nebo tajná spiknutí, říkal to s rozpačitým úsměvem.

Konec moderní doby a návrat ke středověké mentalitě je vidět právě na tom, že lidé hledají, kdo za to může. Na jedné straně hledají ruské špiony a změny podnebí přičítají „hříšnému životu komunity nebo některých jedinců“, na druhé straně hledají ilumináty, chemtrails, židovské spiknutí, vraždící vakcíny atd. V rozdělené společnosti téměř každý sympatizuje s jednou nebo druhou stranou. Ale důležité vidět, že obojí je součástí téhož civilizačního úpadku.

 

Napsat komentář