Druhý pohled z 26.8.: Americké volby – aktualizace
O Kennedyho rozhodnutí podpořit Trumpa jsem něco napsal tady, a teď ještě přidávám něco k celkovému obrazu. Výzkumy nadále ukazují, že Harrisová má nepatrně navrch, ale Donald Trump má lepší postavení v klíčových státech. Kdyby se volby konaly dnes, Harrisová by získala v celkovém součtu více hlasů a Trump by se stal prezidentem. Pořád platí, že je to všude velmi těsné. Harrisová pořád roste, ale velice pomalu. Působí to, že bubliny, které jí jsou nakloněny, se vyčerpávají, a do nových se jí nedaří proniknout.
Co se týče srovnání s minulými kampaněmi, má se to následovně. 25. srpna 2016 prohrával Trump o 6%, 25. srpna 2020 prohrával o 7,5%, včera prohrával o 1,5% (průměry RealClearPolitics).
Výzkumy také ukazují, že voliči důvěřují Donaldu Trumpovi ve všech klíčových otázkách (ekonomika, zahraniční politika, migrace, bezpečnost) mnohem víc než Harrisové. Pokud bude kampaň o problémech, jejich řešení a budoucnosti, mělo by to být pro Trumpa snadné. Pokud bude kampaň o tom, kdo je sympatický, bude mít navrch Harrisová. Z toho pohledu je velmi nešťastné, že Donald Trump se nechává snadno odlákat od podstatných témat a vrací Harrisové osobní útoky. Sklidí nadšený potlesk davu na stadiónu, ale přichází o středové voliče. Zcela ignoruje rady svých stratégů. Donald Trump je prostě neřiditelný.
Ale ani druhá strana nemá důvod k jásotu. V týdnu po nominačním sjezdu zpravidla dosahuje popularita kandidáta vrcholu, pak lehce klesá. Tam je Harrisová právě teď. Dá se tedy čekat, že její čísla ještě trochu porostou (čísla z dnes probíhajících výzkumů budou zveřejněna tak za týden), ale pořád to není na vítězství. A Donald Trump mívá silné koncovky kampaní.
Podle sázkových kurzů má nepatrně vyšší šanci Donald Trump.