Druhý pohled

Druhý pohled z 26.5.: Ekonomie? To nestojí za pozornost

V rozhovoru s Tomášem Doleželem začínáme u současných ekonomických problémů a možností jejich řešení, ale rychle se dostáváme k vážnějšímu tématu. Neexistuje disciplína, která by se zabývala národním hospodářstvím, jeho vývojem a zákonitostmi. Politické rozhodování se pak nemůže opírat o znalost problematiky (i kdyby o to politik náhodou stál).

Národohospodářské fakulty, výzkumné ústavy i média byla ovládnuta liberální ekonomií, která přesně odpovídá staré marxovské definici ideologie jakožto „falešného vědomí“. Smyslem liberální ekonomie je zastřít lidem skutečné poměry a přimět je, aby podporovali opatření, která jsou pro ně zoufale nevýhodná. Zkrátka, místo pravdy jim dávat „víru a naději“ (citát Lukáše Kovandy). A když vás přestane zajímat skutečnost, velice rychle degeneruje i schopnost používat solidní výzkumné metody.

Existují ostrůvky skutečné analýzy. Třeba skupina kolem Ilony Švihlíkové a Tomáš Doležal vysoce oceňuje i analytiky pracující pro odborové centrály. A ti všichni jsou mimo hlavní proud, s minimálním vlivem na skutečné rozhodování.

Nejspíš bude zapotřebí tu disciplínu vystavět úplně znova.

O ukrajinském bojišti

Big Serge publikoval další analytický text o vývoji na ukrajinském bojišti. To, co by mohlo vypadat jako ruská ofenzíva, podle Big Serge žádnou ofenzivou není. Rusové se prostě přeskupili tak, aby ukrajinské jednotky NATO byly nuceny přisouvat další a další posily do oblastí, kde je Rusové mohou poměrně snadno ničit. Přicházejí tak o poslední cenné jednotky a znemožňuje jim to vytvářet nové útvary, protože cokoliv seženou (lidi i techniku), musí okamžitě posílat do oblastí s dramatickou palebnou převahou Ruska. Nadále se tedy jedná o opotřebovávací válku, tvrdí Big Serge.

Připomínám, že tak děje v situaci, kdy Ukrajinci nejen docházejí, ale taky odmítají bojovat. Ukrajinské velení zatím neví, jak organizovat výcvik tak, aby vojáci během výcviku nezdrhli. Denně přicházejí zprávy o dobrovolném přechodu do zajetí (tenhle týden i s tankem) a o dramatických přechodech hranic, které se nijak neliší od útěků z komunistického Československa.

A další postřeh Big Serga. Něco z toho, co Západ posílá, Rusům opravdu působí citelné škody. Ovšem ty škody nijak nesouvisí s válkou na Ukrajině ani nijak nesnižují ruskou schopnost tu válku vést. Třeba útoky na flotilu, která není do války zapojena. Nebo naposledy útok na radarové zařízení, které nemá co společného s tou válkou, ale snižuje schopnost reakce na americký jaderný útok (což je dvousečné, protože se tím taky zvyšuje riziko, že Rusko provede odvetu omylem).