Druhý pohled

Druhý pohled z 26.11.: Válka? Ne, jen budování vlastního

„Trumpova obchodní válka už Čínu neochromí. Experti vysvětlili proč,“ hlásá novinový titulek a dobře tak shrnuje názor, který čteme i v desítkách jiných článků.

A proč by měly někoho ochromovat! Dovozní tarify přece nejsou k tomu, aby někoho zničily. Jejich logika je následující:

  • Tam, kde čínské podniky dokážou vyrábět za poloviční cenu než americké, se budou nadále prosazovat na americkém trhu.
  • Tam, kde čínské podniky dokážou vyrábět třeba jen o třetinu levněji, budou nad nimi vítězit americké podniky.

Pro spotřebitele to bude dražší (což může být zvlášť pro chudé lidi hodně dramatické a bude třeba jim to nějak kompenzovat), jenže zase vzniknou lépe placená pracovní místa.

V krátkodobé perspektivě to přinese nějaké problémy, které bude zapotřebí řešit. Ve střednědobé a dlouhodobé perspektivě to umožní rozvoj amerického průmyslu a revitalizaci amerického vzdělávacího systému a společnosti vůbec.

Logika celních tarifů odkazuje ke světu, kde Amerika vyrábí pro Ameriku, Češi vyrábí pro sebe a okolní země a kde třetí svět vyrábí pro třetí svět. Jen některé speciální položky budou vyráběny globálně. Je to svět, kde národní vlády budou mít větší moc než korporace a kde schopnost něco vyprodukovat bude ceněna víc než schopnost zavřít fabriku a přesunout výrobu kamsi do Asie. Je to svět, kde se bude žít mnohem lépe.

Tedy, pokud k tomu přistoupíme racionálně, a pokud to nebudeme brát jako válku ani jako sérii vzájemných naschválů. Fascinující je, že profesionální ekonomičtí komentátoři nejsou schopní takhle celkem jednoduché věci pochopit. Možná by měli začít chodit na semináře docentky Švihlíkové.