Druhý pohled z 24.9.: Americké volby – aktualizace
Americké veřejné mínění se nadále lehce posouvá ve prospěch Harrisové, naznačují výzkumy. Tento posun ovšem neprobíhá v klíčových státech, kde Harrisová i tak lehce vede. Vypadá to na její vítězství v prezidentských volbách 276:262 (počty volitelů).
Jenže přicházejí i jiné zprávy. Sázkaři posouvají své odhady opačným směrem (stále víc věří Trumpovi). Nejrespektovanější analytik Demokratické strany Nat Silver ve své poslední analýze předpokládá Trumpovo vítězství 312:226. A sami výzkumníci veřejného mínění přiznávají, že letos je rok, kdy se mohou snadno mýlit.
To dokreslují i dílčí poznatky z výzkumů. Především se ukazuje, že nárůst Harrisové je dán výhradně růstem nadšení uvnitř příznivců Demokratické strany. Nezávislé se nedaří zasáhnout. Průzkum Gallupu dokonce ukázal, že zatím Trump je mezi nezávislými nepopulární, Harrisovou vyloženě nesnášejí.
Kdo má tedy navrch? Nikdo neví. Jisté je, že dozněly účinky atentátů, debaty i obou nominačních sjezdů. Obě strany vedou mizernou nudnou kampaň, která je založena na tom, že Trump je ohrožením demokracie nebo že Kamala je komunistka. Obě strany mají plné stadiony nadšených davů. Technicky je to ovšem podstatně snadnější pro Harrisovou, protože Trumpovu kampaň brzdí a komplikují silná bezpečnostní opatření, po dvou atentátech logická a nutná. Harrisová podobný problém nemá.
Postupně se také vyjasňuje profil Kamaly Harrisové. Po desítkách let je první kandidátkou Demokratické strany, kterou odmítly podpořit velké odborové centrály. Její ekonomické postoje jsou natolik proti pracujícím, že je to příliš i pro zkorumpované aparáty. Zato se doslova každý den ozývají další funkcionáři Republikánské strany spojení s Bushovým obdobím, že Harrisová je ta správná volba.
Kdo se bude smát nakonec, to budeme vědět za šest týdnů.
Pokud jste dočetli až sem, patrně patříte k těm, kdo již mají předplacenou Plnou verzi Hamplova druhého pohledu. Pokud ne, můžete si ji objednat tady.