Druhý pohled z 22.12.: Co je to populismus (2)
Ve včerejším textu o populismu jsme se dostali ke dvěma otázkám:
- V jakém významu používají slovo populismus pánové Foltýn, Šafr a další?
- Jaký byl historický význam slova populismus?
Co tedy myslí zmínění pánové výrazem „populismus“. Nemůžeme se jich zeptat, ale snad nebudu daleko od pravdy, když na základě jejich řečí a článků předložím následující definici: Populismus je politický postup spočívající v tom, že se politik podřídí momentální vůli většiny, i když ví, že později se to ukáže jako velmi špatné řešení. Odpovědný politik naopak prosadí řešení dobré pro zemi, národ, většinu obyvatel, americké banky, Nadaci otevřené společnosti… zkrátka odpovědný politik prosadí řešení dobré pro všechny.
Většina třeba chce, aby se přestalo chodit do práce a všem byl blahobyt placen ze státních rezerv. Populista to tedy prosazuje, odpovědný politik to odmítá. Jenže moment! Většina nic takového nechce. Kde jsou tedy spory mezi populismem a odpovědným přístupem?
Většina například chce, abychom přestali eskalovat válku a zejména chce, abychom se za každou cenu vyhnuli jadernému konfliktu. To prosazují populisté. Odpovědný politik ale ví, že zničení země a smrt většiny obyvatel je menším zlem, než kdyby zločinem Putin unikl potrestání. Nebo aby aspoň bylo jasné, že jsme udělali úplně všechno. Situace, kdy Putin sice unikl potrestání, ale miliony Čechů jsou mrtvé, je pro odpovědného politika snesitelnější než vědomí, že jsme nezašli dost daleko.
Většina chce, aby opatření na ochranu klimatu byla jen taková, že to nepovede k citelnému snížení životní úrovně. A populista by tak skutečně postupoval. Odpovědný politik ale ví, že pokud dolních 80% nebude hladovět a umírat na podchlazení, planeta shoří. Odpovědný politik také ví, že současná likvidace fabrik v budoucnu nějakým magickým způsobem vyvolá růst životní úrovně.
Většina požaduje rázné zastavení migrace, a to především migrace muslimské. A populista s tím souhlasí. Odpovědný politik ovšem ví, že islám je náboženství míru a že nutně potřebujeme více islámu. Proto bude migraci podporovat.
Ve všech těch případech (a mnoha dalších) odpovědný politik ví, že jednou mu lidé poděkují. Zjistí, že žít mezi agresivními muslimskými komunitami je skvělé. Zjistí, že hladovět pro planetu je povznášející. Zjistí, že oplakávat děti padlé na frontě je hrdinské. Budou rádi, že populisté nezvítězili.
Jak je patrné, vše je to založeno na přesvědčení, že liberální oligarchie zná správná řešení, zatímco většina populace se mýlí. Je to tak jasné, že diskuze by byla ztrátou času. Jinými slovy, že ten, kdo momentálně drží finanční a politickou moc, tím zároveň získává přístup k poznání, jaké je odepřeno ostatním lidem. Na to se váže přesvědčení, že profesionální politici, profesionální intelektuálové a manažeři nadnárodních skupin mají tendenci postupovat nezištně, zatímco chudší lidé tvrdě hájí svoje egoistické zájmy. Pokud tyto předpoklady nejsou splněny, je výraz „populismus“ naprosto nesmyslný a racionální lidé by se mu měli vyhýbat.
Pokud chcete Hamplovu definici, tak zní takto: Populista je každý můj protivník, pokud jej podporuje většina, a já jsem v menšině.
Pokud vás ale zajímá původní význam slova populismus, tak to slovo označovalo americké hnutí drobných farmářů. Populista byl ten, kdo hájil zájmy drobných farmářů. Populistická strana byla založena roku 1892 a rozpuštěna roku 1909.
Připomínám, že naprosto symbolická částka stačí k tomu, abyste tyto každodenní glosy dostávali do e-mailové schránky, a měli i další výhody proti uživatelům ořezané verze Hamplova druhého pohledu. Plnou verzi si můžete pořídit zde.