Druhý pohled z 21.9.: O zbytečném rozčilování
V rozhovoru na stanici Svědomí národa upozorňuji na poměrně časté nedorozumění, které vede k tomu, že se lidé zbytečně a marně rozčilují. Nedorozumění ohledně politického systému.
Česká republika je typickou oligarchickou diktaturou, kde je vládnoucí vrstva závislá na podpoře ze zahraničí a nemá žádný důvod ohlížet se na zájmy místního obyvatelstva. Neexistuje žádný mechanismus, který by lidem umožnil výrazně ovlivnit politické rozhodování a není ani zájem takový mechanismus vytvářet. Pro různé lidi platí rozdílné zákony a pravidla, podle toho, k jaké kastě patří. Ze setrvačnosti ještě fungují některé občanské svobody, ale režim na nich nemá žádný zájem, takže jsou postupně omezovány. Tak to je, tak s tím počítáme, tak se chová vládnoucí elita a tak se tomu podřizuje obyvatelstvo. Výzkumy veřejného mínění ukazují, že si většina nedělá iluze.
Jenže vedle toho pořád ještě formálně platí ústava, kde je napsáno něco úplně jiného. Státní moc používá různé symboly, které odkazují na vládu lidu a občanské svobody. To je podobné, jako když je Nizozemí formálně monarchií, pravidelně se provádějí některé obřady, používají se královské symboly… ale všichni tam vědí, že je to jenom takový starodávný obřad. Kdyby se holandská královna zmocnila vlády, fakticky by se jednalo o státní převrat.
Stejně je tomu nás. Kdyby se způsob vládnutí a řízení státu překlopil k tomu, jak je to popsáno v ústavě, fakticky by se jednalo o státní převrat.
Je zbytečné rozčilovat se nad „dvojím metrem“, protože současný režim je právě založen na rozdílném zacházení s lidmi. Je zbytečné rozčilovat se, že vláda ignoruje názory většiny, protože současný režim je založen právě na tom, že většina nemá co mluvit do vládnutí. Je lhostejné, jestli se nám to líbí nebo ne. Jediná možnost je naučit se v tom žít a případně přemýšlet, jak přispět ke změně režimu.
Připomínám, že za pouhých 10 dnů přejde Hamplův druhý pohled do režimu, kdy předplatitelé budou dostávat o něco více obsahu než dosud a ostatní méně než dosud. Plná verze stojí pouhých 18 korun měsíčně a můžete si objednat zde.