Druhý pohled z 18. 7.: Konec reaganovské aliance
Server Unherd včera přetiskl článek J D Vance, který tam byl původně publikován v roce 2019. Základní poselství je, že konzervativci se mají rozejít s volnotržními liberály. Samozřejmě, že stát nemá se plést lidem do života, když nemusí. Samozřejmě, že je dobré respektovat tržní pravidla. Ale pokud trh určí, že neurovědci si vydělají víc prací pro provozovatele sociálních sítí než léčením nemocí, je to nepřijatelné a do hry musí vstoupit stát. Je nesmyslné říkat rodičům, že jejich děti nemají trávit čas na mobilech a zároveň tolerovat, že někdo prodává věci vyrobené s cílem vytvořit závislost.
Už jsme zapomněli, že kdysi dávno stáli konzervativci a tržní liberálové stáli politicky proti sobě. Až v 70. letech mezi nimi vznikla aliance, jejíž nejviditelnějším představitelem se stal Ronald Reagan. To je ale u konce. Zcela jistě budou i nadále existovat proudy spojující konzervativní hodnoty s ideály volného trhu, ale v politické diskuzi budou hrát okrajovou roli. Možná budou schopny tvrdě a výstižně kritizovat současný způsob vládnutí, ale nebudou schopny přispět k hledání řešení.
Ostatně, sám Vance to ve zmíněném článku píše docela jasně. „Konzervativci stojí před otázkou, čemu dát přednost. Veřejnému dobru nebo obchodním zájmům.“ S tím, že veřejné dobro musí dostat přednost a že je tu od toho stát, aby to zajistil.
Zkuste si představit, že by někdo v roce 1995 požadoval, aby stát chránil veřejné dobro proti trhu. Nemyslitelné. Ale ta doba skončila. Že něco chce trh, to už není argument.
O anarchotyranii
Americký novinář Keith Woods nedávno zavedl termín anarchotyranie. Je tím myšlen stav, kdy bezpečnostní složky přestanou řešit zločiny jako přepadení, vloupání či vražda a místo toho se zaměří na trestání nesouhlasu s vládou (dezinformace, nenávistná řeč, popírání genocidy atd.). Typickým případem je Velká Británie, kde policie začala fakticky ignorovat vloupání (jsou vyšetřena méně než tři procenta a padají symbolické tresty), ale kde jsou každý rok zatčeny tisíce lidí kvůli nesprávným příspěvkům na internetu. Kam by to až mohlo zajít, ukazuje americké hnutí Black Lives Matter, které požaduje úplné zrušení běžné policie a velmi tvrdý postup vůči politické opozici.
Zase se tím vracíme do prastarých dob, kdy královi lidé řešili zločiny proti královskému majestátu, ale bylo jim jedno, jestli Honzík okradl Pepíka. Zločiny mezi lidmi řešila místní komunita nebo místní feudál nebo nikdo. Krále to prostě nezajímalo. V některých zemích si oběť zločinu musela práci policie zaplatit, pokud o ni stála. Málokdo už si uvědomuje, jak obrovský pokrok znamenala myšlenka, že vláda chránit bezpečí všech obyvatel žijících na určitém území a jejich majetky. Jak buřičská a revoluční ve své době byla.
Jako bychom se i v téhle oblasti vraceli do před-osvícenských časů, ovšem s tím rozdílem, že seznam potenciálních zločinů proti majestátu je neuvěřitelně rozsáhlý a neustále se rozšiřuje. Každé gesto, každé slovíčko, každá myšlenka může být trestným projevem nenávisti. Tak tomu ve středověku rozhodně nebylo.