Druhý pohled z 16. 9.: Přemýšlet je protistátní
Pan docent Prorok přednesl v sobotu doplňující přednášku k programu Oskara Krejčího a zmínil dvě roviny myšlení o politice.
Za prvé. Rovina naivně intuitivní, na které se pohybuje drtivá většina lidí, protože nemají důvod vynakládat čas a energii na nějaké hlubší analýzy. Stejně ty věci nemohou změnit a většinou je nemohou ani ovlivnit.
Za druhé. Rovina analytická, kde jsou definované termíny, formulují se teze, ověřují se… zkrátka hlubší systematické přemýšlení.
Studentům Jungmannovy národní akademie nebo lidem s určitou znalostí psychologie určitě naskočí rozdíl mezi rychlým (povrchním) a pomalým (analytickým) myšlením.
Pan docent Prorok ale také upozornil, že „narativy“, které s takovou horlivostí prosazuje česká vláda v čele s vrchním komunikátorem i smečka provládních intelektuálů, míří výhradně na úroveň naivně intuitivní. Ono nejde jen o tlak, aby lidé zastávali určité názory, ale jde taky o to, aby zůstávali na naivně intuitivní rovině myšlení. Hlavně se nedopouštět takových přestupků jako jasná formulace alternativ, srovnávání scénářů, definice rizik apod. Přemýšlet je stejně protistátní jako usilovat o světovládu Vladimíra Putina nebo se snažit, aby planeta zanikla v plamenech.