Druhý pohled

Druhý pohled z 12.9.: O zaniklém zábavném světě

Když píšu o zániku průmyslových národních států a jejich nahrazení liberálním impériem hospodářsky založeným na finančních spekulacích, musím doplnit, že ten starý svět, to nebyli jenom inženýři a dělníci a konzervativní politici, ale že to byl svět bohatý a rozmanitý. Jeho součástí byli také výstřední intelektuálové, co na fakultách rozvíjeli bláznivé teorie. A taky roztomilé studentky, které povykovaly s transparenty a snažily se zničit kapitalismus volným sexem. A taky zfetovaní hipíci. To všechno patřilo k tehdejšímu světu, dělalo ho to barevnějším a zábavnějším a ten svět to uměl držet v mezích.

V tom měli američtí teoretici systémové sociologie naprosto správné vidění, že slečny oblečené do korálků a průmysloví kapitáni v oblecích byli ve skutečnosti částmi jednoho systému schopného fungovat celkem rovnovážně.

Všimněte si, že žádný takový disent v našem světě neexistuje. Taky máme studentské radikály, ale ti jsou zoufale konformní. Nenabízejí nic jiného než agresivní a nesnášenlivé opakování frází určovaných korporátní mocí, a neustálé vzájemné špiclování. Nejméně svobodná část společnosti.

I kvůli téhle historii jsem tak skeptický k výkladům, že demokratický kapitalismus průmyslových národních států zničili neomarxisté. Samozřejmě, že by ho byli zničili, kdyby to bylo na nich. Ale kde by k tomu vzali sílu! Opravdu si někdo myslí, že ten celý civilizační okruh mohlo zničit pár zfetovaných studentek? Ty příčiny musí být někde úplně jinde.

Připomínám, že si můžete pořídit plnou verzi těchto glos za 18 korun měsíčně zde.