Druhý pohled z 10.9.: Americké volby – aktualizace
Uplynul další týden a jsem tu opět s aktualizací o vývoji volebního zápasu v USA. Čísla jsou nadále velmi těsná ve prospěch Kamaly Harrisové. Zdá se, že kdyby se volby konaly dnes, získala by celkově více hlasů, ale nejtěsnějším rozdílem by uspěla také v rozhodujících státech (272: 265 volitelů). Nicméně trend v její prospěch se zastavil a oproti minulému týdnu došlo dokonce k nepatrnému posunu ve prospěch Donalda Trumpa. Z posledních pěti výzkumů dávají dva převahu Trumpovi, dva Harrisové a jeden ukazuje na úplně nerozhodný výsledek. Tuto poznámku píši těsně před prvním diskuzním duelem, ke kterému vyjde spousta komentářů, ale je nepravděpodobné, že by výrazně změnil volební preference.
Mezi výzkumníky mezitím běží velmi zajímavá debata o prognostických modelech. Stanoviska jsou různá, nicméně často se mluví o nejistotě. Situace se podobá roku 2016 v tom smyslu, že mohou existovat skutečnosti či voličské skupiny, které nejsou dostatečně brány v úvahu, takže nás v den voleb může čekat překvapení. To je rozdíl proti nudnému roku 2020, kdy už od léta bylo vidět, že Trumpova kampaň má problémy, žádné pochybnosti se neobjevily a den voleb to skutečně potvrdil.
Roku 2016 se současné klání podobá i v tom, že existuje gigantický rozdíl mezi finančními možnostmi obou kandidátů. V nerozhodnutém státě Michigan zatím utratili příznivci Harrisové 109 milionů dolarů proti 19 milionům příznivců Donalda Trumpa. V dalším nerozhodnutém státě Georgie je to 58 milionů proti 29 milionům. A tak dále. Průměrný americký volič vidí násobně více propagandy Harrisové než propagandy Donalda Trumpa. Kromě toho mají Demokraté připraveny tisíce placených „dobrovolníků“, kteří budou během voleb obcházet voliče Harrisové a připomínat jim, aby opravdu nezůstali doma. Republikáni něco takového nemají.
Kdyby šlo o souboj argumentů, nemusel by ten rozdíl vadit. Silný argument zůstane silným argumentem, i když je méně krát zopakován. Jenže v souboji výkřiků, vtipů a urážek hraje reklamní plocha naprosto zásadní úlohu. Není divu, že výzkumy ukazují, že oba kandidáti jsou pokládáni za nesympatické, ale Trump je na tom podstatně hůř. A posunout kampaň k diskuzi o konkrétních záležitostech typu ekonomiky a bezpečnosti (kde má Trump výraznou převahu) se nedaří – Trump si nedokáže odpustit, aby Harrisové nevracel urážky a posměšky a dav jeho skalních příznivců jásá. Jenže jásotem tvrdého jádra se volby nevyhrávají.
Závěr tedy je ten, že Trump vede mizernou kampaň, ale Harrisová je tak slabá kandidátka, že i ta mizerná kampaň může stačit.
Mezi podporovatele Harrisové se mezitím zařadili i bývalý prezident Georg Bush mladší a jeho viceprezident Dick Cheney.