Druhý pohled z 10.12.: O minulosti a budoucnosti
Každý politický systém vznikl v konfliktu s nějakým starším. Z toho také vyplývá, vůči čemu je odolný. Před pár týdny jsem třeba připomínal, že západoevropský systém byl po druhé světové válce konstruován proti hrozbě komunismu. Už na něj zaútočili tržní liberálové, zhroutil se.
Jenže co současné liberální režimy? Propaganda se nám snaží namluvit, že vznikly v konfliktu s režimy sovětského typu. Ale ve skutečnosti se s nimi nikdy nestřetly. Liberální demokracie vyrostla v boji proti západoevropskému sociálnímu státu, proti národní solidaritě, proti technologickému pohledu na svět. To je hlavní soupeř! Když liberálním demokratům vadí „diktátoři“, tak na nich nevadí brutální potlačování opozice. To by se dalo tolerovat. Jako nesnesitelné jsou vnímány ohleduplnost, vyrovnávání zájmů různých vrstev či citlivá sociální politika.
Jenže ono z toho taky vyplývá, že současné režimy budou schopné se poměrně efektivně bránit proti tomu, co převažovalo do 80. let v západní Evropě. A pravděpodobně budou bezbranné vůči úplně novým modelům. Z toho vyplývá to těžké, co je před námi – najít model, který si z toho starého bere co nejvíc a přitom je úplně nový.
Intuitivně jsme to vnímali celou dobu, když jsme rozlišovali mezi lidmi a myšlenkami minulosti a budoucnosti.
Plnou verzi Hamplova druhého pohledu si můžete pořídit zde. Nebudete černýni pasažery, ale hlavně dostanete nějaký obsah navíc (proti této ořezané verzi).