Nezařazené

Jekyll, Hyde, Babiš a kontrolní výkazy

Voliči prý chtějí důvěryhodně působící lékaře a politici se tomu přizpůsobují. Třeba takový Andrej Babiš. Lékařem sice nikdy nebyl, ale dokázal skvěle napodobit nejznámějšího lékaře světové literatury – londýnského doktora Jekylla. Na televizní obrazovce dokáže mnohé nadchnout. Jenže, když dojde na realizaci, nastoupí místo solidního Dr. Jekylla zločinný pan Hyde a občané se nestačí divit.

Stačí připomenout třeba islámskou imigraci. Nejdříve k nám mluví pan doktor Jekyll – rozhodný vlastenec, který by klidně mohl být členem vedení Bloku proti islámu. Jenže ve vládě a v sněmovně sedí pan Hyde. Víte třeba, že nechal přerušit schůzi sněmovny a opakovat hlasování, aby umožnil islámským duchovním agitovat v českých věznicích? Ale to není všechno. Babišovo odvrácené já ve vládě schválilo otevřené hranice, přísun desetitisíců islámských radikálů přímo z Turecka, a naposledy horuje pro opatření, které Angele Merkelové umožní poslat do České republiky vojenské jednotky – pokud bychom se ukázali jako příliš xenofobní.

Babišovo odvrácené já ve vládě schválilo otevřené hranice, přísun desetitisíců islámských radikálů přímo z Turecka, a naposledy horuje pro opatření, které Angele Merkelové umožní poslat do České republiky vojenské jednotky

Zkrátka. Andrej Babiš – to jsou dva v jednom. Tato dvojí podstata se plně projevila i při zavádění tzv. kontrolního hlášení, které bude platit od začátku příštího roku. Nejprve solidní a slušný pán doktor Jekyll. To, co Babiš navrhuje, je snadné a logické. Pro ty, kdo se nevyznají v účetnictví, přidávám velmi stručné vysvětlení. Každá faktura je archivována dvojmo. Do svého účetnictví ji zakládá ten, kdo ji vystavil a zároveň i ten, kdo ji proplácí. Dává tedy smysl provádět automatické kontroly, zda je doklad na obou stranách stejný. Jestli nedošlo k tomu, že někdo v dokumentu pozměnil číslíčka a vyinkasoval tak od finančního úřadu peníze, které mu nepatřily.

Jenže když dojde na realizaci, objevuje se tu najednou zločinný pan Hyde. Všechno je totiž trochu jinak.

  1. Objevila se spousta nových požadavků na výkazy a daňová přiznání. Jenže tak, aby administrativa přibyla pouze malým českým firmám, nikomu jinému. Ve slušně řízené zemi by už tohle samo o sobě stačilo, aby byla akce zastavena. Která vláda by chtěla znevýhodňovat vlastní firmy vůči cizím?
  2. Hlavní povinnosti nejsou kladeny na toho, kdo by se potenciálně mohl dopustit podvodu, ale na opačnou stranu transakce. To je stejný princip, jako by soud požádal svědka, aby prokázal alibi a platil náklady na obhajobu.
  3. Pro svědka nové uspořádání znamená obrovské riziko. Je totiž nucen odhalit detaily o svých obchodních transakcích, odběratelích, dodavatelích, slevách, struktuře nákladů, chystaných projektech apod. Pokud tyto informace získají konkurenti, ve většině případů to bude znamenat zánik firmy. Tohle riziko by bylo možné obejít tím, že údaje o fakturách budou ukládány anonymně a pouze v případě, kdy automat narazí na podvod, úřad si znovu vyžádá detailní informace (odborně se tomu říká anonymizace). Bylo by to pracnější, ale chránilo by to slušné podnikatele. Jenže ministerstvo financí zvolilo jiný postup. Ukládána budou kompletní data a nebude aplikováno žádné speciální ochranné opatření. Pokud se někdo dostane k citlivým údajům a slušného podnikatele tím poškodí nebo zničí, může si poškozený stěžovat v lampárně.
  4. Bylo by tedy logické čekat, že se budou úřady k firmám chovat jako se policisté chovají k veleváženému svědkovi. Firmy jim přece pomáhají odhalovat podvody, nesou náklady a ještě riskují vlastní obchodní tajemství. Omyl! Ministerstvo vytvořilo složitý systém a zavedlo tak přísné administrativní povinnosti jako ještě nikdy. Pokud např. podáváte přes systém ministerstva, musíte dokument zároveň ručně podepsat a to ještě týž den. Jinak je vám automaticky vystavena pokuta. Tak přísné podmínky dosud nebyly u žádného daňového přiznání. A podobnými „lahůdkami“ jsou kontrolní hlášení doslova prošpikována.
  5. To je ještě umocněno tím, že i za tu nejmenší administrativní nedokonalost je automaticky účtována pokuta, která nesmí být odpuštěna. Pokud špatně vykážete fakturu za pětistovku, může vás to stát až 50 tisíc, a při velké smůle až půl milionu. Pokud vám to připomíná exekutory, tak zcela oprávněně. Jedná se o stejný princip.
  6. Aby bylo jisté, že těch pokut bude účtováno dost, nasadilo ministerstvo nesmyslně krátké lhůty. Třeba povinnost reagovat do pěti dnů (kalendářních, nikoliv pracovních) znamená, že pokud máte smůlu a výzvu dostanete na dovolené, můžete si rovnou připravit peněženku.
  7. A ještě jedna lahůdka stojí za připomenutí. Když vám finanční úřad pošle e-mail, je zpráva pokládána za doručenou okamžikem odeslání, a to i tehdy, jestliže se k vám prokazatelně nedostala.

Všimněte si, že všechny tyhle prasárny nemají nic společného s kontrolou ani odhalováním podvodů. Vše by stejně dobře fungovalo, i kdyby se úřady chovaly slušně a dávaly malým českým firmám rozumné podmínky. Takhle to skoro působí dojmem, že odhalování podvodů je v tomto případě jen záminkou, jak poškodit malé firmy a podnikatele a jak udělat místo korporacím – ať už nadnárodním nebo vlastněným českými oligarchy.

…co čekat od ministra, který se v televizi chlubí počtem firem živnostníků, které v důsledku jeho činnosti zkrachují.

Jenže co čekat od ministra, který se v televizi chlubí počtem firem živnostníků, které v důsledku jeho činnosti zkrachují. Což je další světový unikát. Jiní ministři financí se chlubí spíš tím, kolik nových firem vzniklo a že ubývá bankrotů.