Odpovědi do anket: Babiš, Důchodová reforma, Recese, Ekonomika

 

Vláda s Babišem. Zač ho pochválit, zač pokárat?

12. 7. 2014 na www.moneymag.cz.

Miliardář Andrej Babiš je bezesporu nejvýraznější tváří vlády. Jak hodnotí jeho dosavadní působení v křesle ministra financí podnikatel?

Jakožto akcionáři státu Česká republika jsme najali manažera, jehož reputace dávala naději, že dokáže dramaticky zlepšit fungování státní správy – to znamená snížit náklady na zlomek současného stavu (takže vystačíme s nižšími daněmi), dramaticky snížit obtěžování obyvatel a firem (tím vytvořit podmínky pro vytváření pracovních míst) a zjednodušit a urychlit nejrůznější správní řízení.

Po třech měsících na rozkoukání dostáváme první report od manažera, který chce řídit stát jako firmu. Můžete tedy očekávat jasná čísla – o kolik sníží náklady, jakými opatřeními a v jakém termínu.  Jenže místo toho nám nový ministr financí poslal čtyřstránkový seznam dokumentů, směrnic, opatření a akčních programů, na kterých jeho ministerstvo pracuje. Tedy tisíce papírů a výsledek prd. Jediné konkrétní číslo je necelých sto milionů „ušetřených“ tím, že jsou státní peníze ukládány s vyšší mírou rizika. Pokud ale čekáte analýzu rizik, čekáte marně.

Z jiných zdrojů se k tomu dozvídáme, že si budeme muset připlatit, protože náklady státní správy pod ministrem financí Babišem porostou. Tak si říkám, kdyby podobný report předložil kterýkoliv z manažerů Agrofertu, jak dlouho by tím manažerem zůstal? Několik hodin nebo několik minut?

 

Najde se důchodová reforma, která má šanci na přežití?

 23. 8. 2013 na www.penize.cz.

Jak by měla vypadat reforma důchodového systému, která by mohla dlouhodobě přežít? 

Taková důchodová reforma by se měla  vrátit k tomu, co bývalo skutečným smyslem státní penze – zabránit, aby hodně staří lidé klesli pod úroveň neúnosné chudoby. Kromě toho dát lidem svobodu, zda se chtějí zajistit prostřednictvím dětí, prostřednictvím spoření nebo jinak. A snížit odvody natolik, aby tahle možnost začala být reálně dostupná i lidem s průměrným příjmem nebo pod ním. Za tímhle doporučením je skryté přesvědčení, že pokud lidé začnou skutečně srovnávat různé alternativy, budou se mnohem častěji rozhodovat pro víc dětí. Protože jestli se dramaticky nezvýší porodnost, žádné přesouvání peněz mezi fondy nepomůže.

 

Jak postavit českou ekonomiku na nohy?

16. 8. 2013 na www.FinMag.cz.

Opravdu se pomalu dostáváme z recese? A dá se něco aktivně dělat pro to, aby naše ekonomika, která v poslední době dostávala jednu ránu za druhou, mohla konečně nastartovat? 

Tady není zapotřebí nic vymýšlet. Česká ekonomika to zažila začátkem 90. let. Velké podniky a banky byly do značné míry paralyzované privatizací (nebo jejím odkládáním), investiční pobídky v nedohlednu. Přesto hospodářství regenerovalo raketovým tempem, lidé měli práci a státní dluhy se snižoval. Dokonce i tak dramatické vnější události jako rozpad RVHP dokázala ekonomika ustát bez větších problémů. To proto, že bylo snadné uvést na trh novou firmu – daně a odvody byly mnohem nižší než dnes a regulací bylo tak málo, že si to dnes snad ani nedokážeme představit. Nové firmy tehdy vytvořily statisíce nových míst a rozběhly ekonomiku. Takže rušit daně, rušit regulace, rušit státní výdaje. Přesný opak toho, k čemu se chystala Rusnokova vláda.

 

Jaké vysvědčení nám vystaví za sto let?

7. 6. 2013 na www.FinMag.cz.

Jak se bude za sto let pohlížet na ekonomickou a hospodářskou situaci začátku 21. století?

Dějiny píšou vítězové. Budeme tedy muset ještě pár let počkat.