- Druhý pohled z 21.12.: Co je populismus (1)
Z dopisu čtenáře:
„Pomohl byste mi (nám čtenářům) objasnit pojem „populismus“, který je dnes a denně skloňován a myslím, že často i zneužíván?
Pokud je politická strana označena za populistickou, je to myšleno negativně a je stranou, která se podbízí.
Pokud ale strana populistická není, pak tu není pro lidi, své voliče?“
Než se dostanu k vlastnímu populismu, dovolím ...
- Druhý pohled z 20.12.: Náboženství v Americe
Od začátku 19. století byly Spojené státy americké v každém desetiletí zemí náboženštější než zemí v desetiletí předcházejícím, ať už měříme náboženskost jakkoliv (návštěvnost bohoslužeb, členství v církvích, výše darů, kolik lidí říká, že se pravidelně modlí atd.) Podle těchto statistik dosáhla náboženská vlna vrcholu mezi koncem šedesátých let a osmdesátými lety (v závislosti na ...
- Druhý pohled z 20.12.: O skutečných zákonech
K čemu jsou ústavní soudy? No přece k tomu, aby nám řekly, jaké platí zákony. Naivní lidé si totiž myslí, že si to mohou přečíst v ústavách a zákonících. Ale to jsou na omylu. Skutečný zákon není ten, který je zapsán v nějaké listině. Skutečný zákon je ten, podle kterého postupují soudci a policisté, ze ...
- Druhý pohled z 19.12.: O dospělé AfD
Německá opoziční AfD ruší svou mládežnickou organizaci a zakládá novou, která bude pevněji řízena. Ta dosavadní se totiž začala tak nějak spontánně posouvat na pozice neslučitelné s dobrým životem v civilizované zemi (nebo možná byla posouvána tajnými službami, kdo ví), takže to začalo vadit i v AfD.
Ralph Schoellhammer píše na Unherd, že to dělají kvůli ...
- Druhý pohled z 19.12.: Podruhé o vládní a opoziční straně
Není to dlouho, co jsem tu zmínil, že i principiální opozice si může snadno zvyknout na celkem pohodlný život skvěle placeného nadávání na vládu a že ztratí zájem o prosazení změny.
Třeba školství. Pokud by někomu stav českého školství opravdu ležel na srdci, mohl by zpracovat plán transformace. Mohl by připravit nové osnovy. Mohl by připravit ...
- Druhý pohled z 19.12.: O nóbl konspiračním myšlení
Často tady kritizuji konspirační myšlení. Neměl by ale vzniknout pocit, že je to jen otázka lidové opozice. Ano, před desítkami let to bývalo tak, že konspirační teorie byly záležitostí chátry. Jenže s tím, jak elita (ve smyslu držitelů finanční a politické moci) získává rysy bývalé chátry, prosazuje se konspirační myšlení i tam.
Tenhle konkrétní případ je ...
- Druhý pohled z 18.12.: David Uhlíř – strážce pravé víry
Bývaly doby, kdy byl panovník strážcem víry a kdy k tomu patřila povinnost vypořádat se se všemi, kdo zpochybňovali momentálně platná dogmata. Zdůrazňuji ono „momentálně“. Ono to totiž často bylo tak, že za co se v jedné době upalovalo, to bylo později oficiálním církevním stanoviskem a naopak.
Ne, že by ty nepovolené řeči (tehdy se neříkalo ...
Další glosy