Druhý pohled z 15.12.: O přirozeném limitu globálních trhů
Ještě k seminářům docentky Švihlíkové, které mám tu čest organizovat, a tudíž i navštěvovat. Jako asi jediná přemýšlí o tom, jak sankce mění globální ekonomiku. Nejde totiž jen o to, že někoho poškodí, že nedostane nějaké suroviny nebo že nemůže něco prodat. To vědí všichni. Docentka Švihlíková ale jako téměř jediná zdůrazňuje, že sankce a politická omezení znamenají, že toky zboží i finanční toky vedou jinudy. Na prvním místě není efektivita ani zisky, nýbrž strategické zájmy, politická spojenectví, bezpečnostní ohledy atd. To je úplně jiná hra s jinými pravidly.
Ano, roli hraje, že Spojené státy a jejich satelity užívají sankce nestřídmě a nepřiměřeně. Nicméně problém je hlubší a principiální.
- Jednotný globální trh je závislý na tom, že všichni budou respektovat určitá pravidla.
- Jenže každé uspořádání je pro někoho výhodné a pro někoho nevýhodné.
- Ti, pro které je nevýhodné, se budou snažit pravidla porušovat.
- Tím pádem nezbývá než proti narušitelům vyhlašovat sankce
- Jenže vyhlašování sankcí ruší trh. Už se nejede podle tržních zásad ani podle efektivity, ale podle politických rozhodnutí.
Z principu neřešitelné.
Připomínám, že běžní návštěvníci tohoto webu vidí pouze ořezanou verzi Hamplova druhého pohledu. Plnou verzi Hamplova druhého pohledu si můžete předplatit zde, vyjde na naprosto zanedbatelnou částku.