Druhý pohled z 15.11.: Zločin pravdivosti a nestrannosti
V záplavě nesmírně emotivních zpráv a událostí kolem amerických voleb zapadla drobná příhoda, kdy list Washington Post čelil tvrdé kritice a přišel o tisíce předplatitelů. To vše na základě toho, že vzniklo podezření, že vystupuje nestranně a objektivně. Ano, čtete správně! Není to omyl. Čtenářům nevadí, že je jim podsouváno to, co chtějí slyšet (tedy jsou fakticky manipulováni). Čtenáři veřejně požadují, aby jim bylo podsouváno to, co chtějí slyšet.
Přesně šlo o to, že noviny se před volbami odmítly přiklonit k jedné ze stran. Nepřijatelné! Skandální! Pamatuje si ještě někdo, že byly doby, kdy největší ctností dobrých novin byla objektivita? Že se od novinářů požadovalo, aby psali stylem „padni, komu padni“? To je ale dávno pryč. Moralisté roku 2024 řeší, že zlý majitel nutí noviny, aby aspoň předstíraly objektivitu.
Ukazuje to, že dynamika mediální manipulace je komplikovanější, než to vypadá na první pohled. Není to jenom tak, že je čtenářům něco vnucováno. Čtenáři se toho dožadují, noviny je v tom utvrdí… a tak pořád dokola.
Připomínám, že většina čtenářů Washington Post jsou profesionální intelektuálové. Univerzitní profesoři nejsou schopni toho základního rozlišení, že sice zaujímám určitý morální postoj, ale chci nestranné objektivní informace.
Vzpomeňte si na to, až zase někde uslyšíte, že něco podporují převážně vzdělaní lidé (což má být zárukou, že je to solidní záležitost).