Druhý pohled

Druhý pohled z 29.10.: Americké volby – aktualizace

Je tu opět úterý, do amerických prezidentských voleb zbývá přesně týden a vy čtete poslední část seriálu, kde jsem se snažil průběžně informovat o tom, jak to vypadá na bojišti. Pokládal jsem to za podstatné, protože mainstream i alternativa se ve svém zpravodajství omezily na útržky informací, které tu nebo onu stranu těšily, ale chyběl tu zdroj, který by dával celkový pohled.

Jak to tedy vypadá? Stejně jako před týdnem. Výzkumy nadále ukazují Trumpovu převahu 312:226 (počty volitelů) a dávají Trumpovi i slušnou šanci vyhrát v celostátním hlasování. Harrisová se snaží dohnat tím, že bičuje emoce. Otevřeně tedy mluví o tom, že Donald Trump je fašista, který chce zlikvidovat americkou demokracii. A nezapomínejme, že když v Americe zazní slovo „fašista“, lidé si představí Adolfa Hitlera a vyhlazovací tábory. Zatím se nezdá, že by tato nová strategie na voliče působila. Vzniká ovšem to, co někteří komentátoři označují jako „stav paniky“. Více než 80% amerických voličů si myslí, že pokud nezvítězí jejich kandidát, bude to znamenat zničení Ameriky. V takové atmosféře je tedy morálně přijatelné naprosto cokoliv – od volebních podvodů přes zastrašování voličů až po zabíjení.

A mezitím probíhá v táboře Demokratů debata, kde se stala chyba. Někteří nesměle upozorňují, že Joe Biden byl i při své demenci silnějším kandidátem než Kamala Harrisová a že puč proti němu nebyl šťastným krokem. Jiní zase připomínají, jak obrovskou chybou byla, že do tandemu k Harrisové nebyl vybrán pensylvánský guvernér Josh Shapiro, charismatický konzervativní levičák, ve svém státě nesmírně populární. Výhra v Pensylvanii je přitom pro Harrisovou životně důležitá. Jenže Shapiro je proizraelský, což je v Demokratické straně nepřijatelné. Petr Drulák má pravdu, že vztah k Izraeli může být v americké politice rozhodující.

A aby zpráv špatných pro Demokraty nebylo málo, vypadá to, že Trumpovi lidé budou kontrolovat i Kongres a Senát. Mimochodem, někteří kandidáti Demokratické strany se snaží vylepšit své šance tím, že voličům tvrdí, že oni vlastně podporují Trumpa.

Jenomže…

Jenomže na druhé straně lidé z Trumpova okolí přiznávají, že i oni sledují vývoj situace s obavami. Trump sice vede ve všech klíčových státech, ovšem ve většině z nich mu výzkumy dávají náskok menší než jedno procento. Tedy v rámci statistické chyby. Navíc Demokraté disponují nesmírně výkonnou mašinérií schopnou zajistit, že v těch okrscích, kde většina volí Harrisovou, zazvoní u každých dveří placený „dobrovolník“ a přesvědčí voliče, aby k volbám opravdu došli, případně je tam doprovodí. Když k tomu přidáte nestandardní metody počítání hlasů (které je americkým standardem), může to taky docela dobře skončit naopak.

Připomínám, že návštěvníci této webové stránky vidí jen část těchto úvah a analýz. Plnou verzi si můžete předplatit zde.

Napsat komentář