Články

Stanislav Dupač: Jakou zkušenost udělali naši prarodiče

Rád bych tady lidem co už nezažili své pra, nebo praprarodiče (lidi co se narodili třeba v letech 1918 – 1925) uvedl do doby na konci které si lidé zvolili komunisty. A také bych rád ukázal těm, co říkají že Evropané se mají dobře a musí se podělit s třetím světem, že tomu tak nebylo vždy a že naši předkové museli sakra máknout.
Ti komunisti získali tenkrát podporu lidí protože velká část populace žila v bídě a neměla naději na zlepšení. Ano, komunisty podpořil SSSR, ale bez podpory lidu by se převrat nepovedl tak hladce. Z vyprávění vím, že je nakonec podporovali i třeba bývalí soc. dem. protože viděli že komunistům se to povedlo. A proč lidi ty komunisty podpořili?

Ano, komunisty podpořil SSSR, ale bez podpory lidu by se převrat nepovedl tak hladce.

Rodina mé babičky žila v jedné cimře a koupali se jednou týdně v neckách, maso měli jednou týdně a to dostal otec, protože pracoval. Pak koupili dům, tedy spíše ruinu, koupili ji společně tři rodiny a z toho domu se vystěhovalo pět (!) rodin, které tam před tím žili namačkané. Proto babička byla za komunistů spokojená. Stejně tak děda z tátovi strany, který jezdil na dvanáctihodinové šichty dvacet kilometrů do práce na kole a v zimě chodil přes Plešivec lesem na vlak a dělal.od 5:20, si na komunisty také nestěžoval. Neb pak dostali od fabriky byt a pro jiné dělníky byla zřízena autobusová doprava. U nás v rodině všechny změna režimu vytáhla z bídy.

Navíc mého prastrýce Křepelu ubili Sudeťáci a druhý děda utekl s rodiči z pohraničí v roce 38 a naučil se česky. Z vyprávění jsme se dozvěděl o ponižování od Němců i o vyhnání dalších lidí z pohraničí, kteří k nám chodili jako staříci na návštěvu. Také jsme slyšel vyprávění o nasazení svých dědů v říši. Tak že ani vyhnání Němců u nás nikdo nelituje. Též těžko babičce vysvětlovat že Koněv ty Němce neměl hnát přes půl Evropy.

Navíc mého prastrýce Křepelu ubili Sudeťáci a druhý děda utekl s rodiči z pohraničí v roce 38 a naučil se česky. Též těžko babičce vysvětlovat že Koněv ty Němce neměl hnát přes půl Evropy.

Doporučuji, přečíst si třeba něco o tom jak žili dělníci, nebo třeba pomocní dělníci v lomech a cestáři. Například do Solvayových lomů chodili chlapi lámat kámen, museli rozbít neuvěřitelné množství kamene palicí, aby si vydělali a když přišli z několik kilometrů vzdálené vsi a zhoršilo se počasí, v lomu práci zastavili a oni šli zase bez výdělku domů. Zeptejte se jak žili na venkově lidé co neměli půdu a otročili u sedláka. Nebo si nechat vyprávět jak sedláci ve stodole mrdali na seně děvečky, protože ty holky potřebovali přinést domů jídlo a báli se že je sedlák vyhodí. Vůbec se nedivím že po válce lidé volili komunisty. Sice si tím nepomohli jak se pak ukázalo, na západě se situace zlepšila i bez komunistů. Ale divit se jim nelze.

Jenže to všechno už se zapomnělo. Nyní levice už vůbec nemyslí na svůj lid a země které byli od té doby dřinou vytaženy z bídy rozdává novým kolonistům, svým budoucím voličům. A druzí chytráci by dnes třicet let po změně režimu, kdy tenkrát komunisti a LM dobrovolně složili zbraně, Sám pamatuji jak je chlapi poctivě vozili odevzdat z fabrik do kasáren. Volají po trestání starých milicionářů a honu na staré komunisty. A zase se zapomíná že tenkrát došlo k nějaké dohodě a že oni moc dobrovolně složili. A také že už je 30 let od vlády komunistů a že se tahle země ještě nesrovnala, bude mít asi jiné důvody. Třeba výprodej našich bank a podniků zahraničním firmám, které odsud vyvádějí zisky, který by bylo třeba točit doma.
Německo se srovnalo za patnáct let po válce, kdy bylo totálně zničené. A proč se to u nás nedaří třicet let od pádu komunistů?

Nyní levice už vůbec nemyslí na svůj lid a země které byli od té doby dřinou vytaženy z bídy rozdává novým kolonistům, svým budoucím voličům.

Tak že za mne:

  • Ospravedlnění migrace tím, že se v Evropě dobře žije a je třeba se o to podělit, odmítám s tím že naši předkové také žili v bídě a museli sakra máknout a vzdělávat se aby si pomohli.
  • Ospravedlnění současné ekonomické situace ČR, nadáváním na komunisty a na Rusy, považuji za zástěrku špatné ekonomické situace ČR,která má již dnes ovšem úplně jiné důvody a to regulace a dotace v zemědělství, výprodej českých podniků a pak a následné vyvádění zisku a odčerpání schopných mladých lidí do oborů, které nežijí z produkce hodnot, ale z čerpání grantů a dotací.

Aby mně zase někdo nechtěl něco vkládat do úst, já nechci návrat toho komunistického systému. Chci suverénní zemi, kde žijí svobodní občané a jejíž ekonomiku nevyčerpávají zahraniční korporace a nenarušují dotace a kvóty. A kde se potíže neházejí na třicet let vzdálenou dobu.

Ospravedlnění migrace tím, že se v Evropě dobře žije a je třeba se o to podělit, odmítám s tím že naši předkové také žili v bídě a museli sakra máknout a vzdělávat se aby si pomohli.

PS: Ještě pro ty co budou tvrdit že naši předkové za průmyslové revoluce zneužívali zdrojů z kolonií.
Tak za prvé ti tenkrát koloniální země mají od nás nyní technologie a léky, které by sami nikdy nevymysleli!
Za druhé naši předkové v zemědělském Rakousku a později Rakousku-Uhersku, kdy místní opožděně se rozvíjející průmysl vyráběl zejména pro vnitřní potřebu a z vlastních domácích surovin, asi těžko drancovali Indii, nebo Afriku.
Za třetí naši předkové z většiny pracovali bez platu, jako poddaní na panském, ještě do poloviny devatenáctého století. V postavení podobném černým otrokům v Americe. A do konce osmnáctého století byli nevolníky, tedy lidmi se kterými jejich pán nakládal po libosti, téměř jako s otroky.

…naši předkové z většiny pracovali bez platu, jako poddaní na panském, ještě do poloviny devatenáctého století. V postavení podobném černým otrokům v Americe.

Proč bychom tedy nyní za trest měli své země dávat Afričanům a Arabům? A proč se máme dívat na vracení majetku kolaborantské šlechtě a církvi? Kteří tenkrát svůj majetek zvelebovali potem a krví našich předků, za jejich dřinu vzdělávala šlechta své děti a pak se povyšovala na tu chátru, co pro ni dřela.

Ještě takové shrnutí a poučení:
Kdyby ti co před válkou žili lépe, na ty bídné tak okatě nekašlali, oni by pak ty komunisty nevolili.
Stejně tak kdyby nás nezradili západní mocnosti v Mnichově, Beneš by na konci války nevsadil na SSSR, jako na strategického partnera.
Prostě když jsou lidé dohnáni do kouta, spojí se i s čertem aby se z toho kouta dostali. A to je poučení pro současnost.