Druhý pohled

Druhý pohled z 5.9.: O teoriích (konspiračních a jiných)

Před pár dny jsem tu napsal, že trend logicky směřuje k tomu, že úřady začnou kontrolovat, omezovat a zdaňovat domácí práce. Je nějaký rozdíl mezi takovým tvrzením a konspirační teorií, že existuje tajný plán na kontrolu a zdanění domácích prací?

Na první pohled je to rozdíl jen kosmetický, ale když se podíváme důkladněji, jde o jiný typ uvažování.

Třeba postupné dolaďování. Teorie o tom, že vývoj jde určitým směrem, může být postupně dolaďována. Pokud ale věřím, že znám úmysl někoho všemocného, pak na tom nemohou nic změnit nová fakta. Ten všemocný to chce a ten si to taky prosadí. A kdyby všemocný nebyl, pak by se jednalo pouze o jednu z mnoha zájmových skupin a bylo by to v zásadě nezajímavé.

Jiným rozdílem je soulad s dalšími trendy. Třeba teorie o tom, že farmaceutické korporace jsou spiknuté s vládami a lékaři, aby lidem nacpaly stále více prášků, tím způsobily ještě větší nemocnost, na to ještě více prášků… a tak pořád dokola. To by znělo logicky, kdyby byl Západ ještě bohatý a zdravotní rozpočty se nafukovaly. Jenže v chudnoucích zemích, kde se rozpočty neustále redukují, jakékoliv navyšování úkonů jaksi nepřichází v úvahu.

Logičtější by tedy byla prognóza, že pro většinu společnosti bude péče omezována a budou pro ně taky omezovány léky (a že se jim bude tvrdit, že léky jsou zbytečné a škodlivé) a že ono vršení zbytečných léků a úkonů se bude týkat jen horních několika procent. Na jedné straně budou dostávat stále lepší péči, na druhé straně jim občas obchodníci vnutí něco zbytečného (nebo dokonce škodlivého).

Dokonce i teorie o tom, že kdosi má určitý úmysl se liší od konspirační teorie tím, že můžete uvažovat o faktorech ovlivňujících jeho psychiku, jeho možnostech atd. A pokud jste si ještě neobjednali plnou verzi HDP (Hamplova druhého pohledu), můžete to udělat tady.