Druhý pohled z 4. 9.: Žižka 600
Po všech pohromách zase jedna dobrá zpráva. Připomenutí šestistého výročí smrti Jana Žižky z Trocnova nebude multikulturní a evropanské, ale české a vlastenecké. Tři dny (11. – 13. října) v Betlémské kapli v duchu jiráskovské národní hrdosti a důstojnosti. Vernisáž výstavy Žižkova meče, kantáta napsaná pro tuto příležitost, přednáška profesora Čorneje, ukázka tehdejší husitské bohoslužby, komponované pořady atd. Pro širokou veřejnost i pro školy. Jako za Jiráska a Masaryka. Účastní se i můj kolega z Jungmannovy národní akademie doktor Miroslav Houška.
Je to o to pozoruhodnější, že v posledních letech jsou kolem husitství často rozpaky. Cosi nekorektního, neevropského, nacionalistického, co bychom raději ani neviděli. Víte třeba, že byla v tichosti odstraněna socha Jana Želivského z Karlova náměstí? Na rozdíl od sochy Koněva kolem toho nebyl žádný povyk. A lidé, kteří se snaží instalovat pamětní desky na místa husitských bitev, se běžně setkávají s nepřátelstvím státní správy, nejrůznějších aktivistů, ale i třeba duchovních husitské církve (která se možná časem přejmenuje na Československou církev lesbickou). Nicméně tentokrát odvedli organizátoři skvělou práci a dostali se jim podpory církevního vedení.
Zkrátka, je to skoro zázrak, že se povedlo. Ale povedlo se! Díky všem, kdo se na tom podíleli a podílí.
Jediná výtka, že jim nefunguje webová stránka. Ale letáček je ke stažení zde.
(Doplnění: Jeden čtenář mě upozornil, že socha Jana Želivského byla z Karlova náměstí odstraněna už začátkem 90. let v rámci větší rekonstrukce. Uvádím to tedy jako doplňující informaci, s tím, že na meritu věci to nic nemění).