Miloš Nixon Zeman: Navzdory pohrdání a vůli elit
Volební kampaň Richarda Nixona v roce 1972 sjednotila téměř všechny vzdělané a kultivované Američany: hlasovali proti němu.
Jen málokterý příslušník vyšších vrstev pochyboval, že Nixon je slabomyslný buran a jeho setrvání v Bílém domě by bylo skandální. Shodovaly se televizní stanice i veškerý tisk. A výsledek? Nixonovo drtivé vítězství, jaké se od té doby nikomu nepovedlo zopakovat.
Něco podobného se podařilo Miloši Zemanovi. V prvních hodinách či po volbách to ještě nemusí být zřejmé, ale výsledky jeho kampaně jsou obdivuhodné. Dokázal svého soupeře porazit rozdílem třídy, ačkoliv měl proti sobě veškerá média a naprostou většinu vzdělaných lidí. Když k tomu připočteme vzhled a oblékání okresního funkcionáře z dob normalizace, politický životopis představující jedinou velkou temnou skvrnu a přátele typu Miroslava Šloufa…, nehrálo pro něj vlastně vůbec nic.
Přijde tlak na zrušení volby?
Něco vlastně. Nixon i Zeman se nesli na vlně lidového hněvu. Hněvu nejen na pár zkorumpovaných úředníků a politiků, ale na celou tu blahobytnou vyšší třídu, která má dobré vysoké školy, přístup do médií, šanci pracovat v korporacích nebo centrálních úřadech a jejíž děti se mohou ucházet o místa evropských úředníků. Na vrstvu, která nejen že nemá s těmi dole nejmenší soucit, ale dokázala přesvědčit sama sebe, že ničit životní šance lidí z nižších tříd je projevem pravdy, lásky, moudrosti, vznešenosti, morálnosti a já nevím čeho dalšího.
I lidem, kteří nemají IQ 130 a nemají dobré školy, náleží právo usilovat o své štěstí způsobem, jaký si sami vyberou.
Dřímalo to v lidech a extrémní arogance knížecího tábora to vyvolala. To se týká zvláště velkých médií, která podporu svého kandidáta dohnala do takové krajnosti, že tím ztratila důvěryhodnost.
Teď asi uslyšíme různá vysvětlení. Jedno z nich bude tvrdit, že Češi potvrdili, že jsou jaksi méněcenní, protože nehlasovali tak, jak od nich požadovaly elity. Druhé bude říkat, že Miloš Zeman vyhrál nečestně, podvodně atd. a že by se jeho vítězství nemělo počítat.
Zapomeňte na „burany“ a „socky“
Také můžeme počítat s tím, že se média budou pokoušet vyrobit z jakékoliv maličkosti skandál a že se o prezidentovi nebude psát zrovna férově. Miloš Zeman v sobotu ošklivě ponížil šéfredaktory největších listů v zemi a ponížil i řadu celebrit. To se nezapomíná.
Ale možná se pár lidí zamyslí, a možná někoho napadne, že i lidem, kteří nemají IQ 130 a nemají dobré školy, náleží právo usilovat o své štěstí způsobem, jaký si sami vyberou. Že není správné, aby intelektuálové z velkých měst vyháněli šumavské vesničany z jejich domovů kvůli plánu na vypěstování nového pralesa. Že když pražský právník zakazuje traktoristovi, aby si v hospodě po práci zapálil startku, jedná bezohledně. Že kvóty pro zastoupení žen jsou možná zajímavé pro manažerky z dobrých rodin, ale švadleny a kadeřnice by spíš potřebovaly pořádná pracovní místa pro své chlapy. A že i chudí lidé dokážou cítit bolest.
A pak je tu samozřejmě druhá možnost. Dovézt dva miliony negramotných přistěhovalců, kteří budou závislí na sociálních dávkách a zvolí toho, na koho elity ukážou.
Mimochodem, Zemanovu kampaň by měla velmi pečlivě sledovat česká pravice. Strana, která nahradí ODS, nedokáže porazit eurosocialisty, pokud nebude umět oslovit stejné vrstvy. Intelektuálové žijící z dotací ji volit nebudou.
Původně publikováno 28. 1. 2013 na www.FinMag.cz. Převzal též server neviditelnypes.lidovky.cz.