Články

Tomáš Měšťan: Čas AfD přichází

Tož, když jsem před lety inicioval založení Alternativy pro ČR, myslel jsem, že je to dobrá věc. Ovšem bylo to naivní, protože na to nebyla doba a nebyli na to připravení ani lidé. Nemá smysl rozebírat, že ti stejní lidé (díky kterým to byl marný projekt) se neustále posledních 10 let objevují v nových a nových stranách a nepřijde jim to ani směšné ani trapné, nicméně naštěstí pro nás a hlavně pro Němce, se osud AfD, která nás tehdy inspirovala, vyvíjí jiným, lepším směrem.

10 let Alternativy pro Německo

Letos v únoru oslavila AfD 10 let svojí existence. Říká se, že strana má budoucnost, pokud přežije svého prvního předsedu a vedení. To u AfD sedí, protože se vystřídali už tři šéfové a několikero vedení. AfD tak je dnes už stabilní antiestablishmentovou stranou, která se pravidelně dostává do Bundestagu, zemských sněmů, komunálu, europarlamentu a měla i svého kandidáta na prezidenta Německa (volí Bundestag). Strana je tak pevnou součástí společnosti a politiky spolkové republiky.

Ostrakizace strany

Samozřejmě se AfD snaží poškodit jak novináři mainstreamu, tak politici, tak i na zakázku od politiků, policie a úřad na ochranu ústavy. Hrozí tak i zakázání AfD, nicméně to není tak jednoduché, i když se to může stát. Ovšem to by mohlo vyvolat větší problémy pro vládu, než to, že strana existuje.

AfD je opakovaně třetí v průzkumech

AfD se svým postojem, k ilegální migraci, koronakrizi, válce na Ukrajině (AfD požaduje ukončení konfliktu a mír) stává pro běžné Němce skutečnou alternativou. V průzkumech se AfD opakovaně drží na třetím místě, kdy dosahuje mezi 16 – 18 %. Před ní je CDU s 27 % a vládní socdem SPD, která klesla na 21 %. Vládní Zelení padají pod 15 % a vládní liberálové se pohybují kolem 8 %. Die Linke je na 4 – 5 %. očekává se však nástup nové levicové strany, kterou hodlá založit Sahra Wagenknechtová (místopředsedkyně Die Linke). Tu vyzval šéf Durynské AfD Björn Höcke, aby vstoupila do AfD.

Spolupráce alternativní pravice & levice

Ozývají se hlasy, že by se mělo AfD propojit právě s alternativní levicí kolem Sahry Wagenknechtové. To by mohlo mít vliv na současnou vládu a její pád, se kterou není spokojeno už více jak 58 % Němců. Zelené ve vládě nechce už více jak 41 % Němců. A ozývají se i někdejší celebrity mainstremu jako například známý herec Til Schweiger, který vládu, Zelené a klimaaktivisty označil za idioty…

AfD je nejsilnější stranou v bývalé DDR

Tož, politologové samozřejmě míní, že je to proto, že lidé v bývalé NDR nechápou, co skvělého jim „liberální demokracie“ nabízí…

Skutečnost je však mnohem prostší. Lidé v bývalé DDR (Ossi), zažili dvě totality (nacistickou, komunistickou), takže moc dobře vědí, jak se taková totalita projevuje. AfD je hlavní stranou, která s „totalitní ideologií liberální demokracie“ bojuje.

Průzkum v bývalém „Východním Německu“:

  1. AfD – 26 %
  2. CDU – 23 %
  3. socdem SPD – 20 %
  4. Zelení – 10%
  5. Levice (Die Linke) – 9 %
  6. Liberálové FDP – 8 %

V Sasku by AfD vyhrála deset ze 16 volebních okrsků, v Durynsku tři ze sedmi! AfD je tak hegemonem v bývalém východním Německu.

Celostátně (Ossi und Wessi) je AfD na třetím místě s 16 %…První je CDU s 28 % a druhé socdem SPD 20 %. Zelení padají na 14,5 %. Liberálové FDP 8 % a Die Linke 4,5 %.