Druhý pohled

Druhý pohled z 28.4.: Odkud pramení budoucnost

Odkud pramení budoucnost

Včerejší facebookový příspěvek profesora Budila pokládám za tak zásadní, že jsem ho překopíroval na svou stránku (ZDE) a připojil krátký vlastní komentář.

Vyjímám z něj: „Velké společenské změny jsou často nezamýšlenými důsledky. Lidé si žijí svoje životy, budují svoje zázemí, pěstují svoje vztahy… až jednoho dne zjistí, že se stali tak silnými, že vládnoucí moc se buď přizpůsobí jejich požadavkům nebo bude svržena.“

Pravice vytváří, levice rozdává?

Kdybych dostal korunu pokaždé, když si musím vyslechnout, že pravice podporuje vytváření zdrojů, zatímco levice je promrhává, byl bych už milionářem. Je to tvrzení ale pravdivé?

Vezměme si třeba současnou diskuzi o důchodové reformě. Opoziční strana se snaží řešit tři vzájemně provázané oblasti: podporu ekonomického růstu, výběr daní z té rostoucí ekonomiky a jejich rozdělení. Pravice se absolutně nezajímá o ekonomickou prosperitu (to nějak zařídí trh), rezignovala na výběr daní (to se asi vybere samo) a veškerou energii směřuje na rozdělení peněz.

Kdyby to byla jen zoufalá vládní parta, dalo by se to pochopit. Jenže tenhle přístup podporují veškeří ekonomové hlavního proudu, komentáři, představitelé „pořádné pravice“ atd.

Tak si říkám, není to náhodou úplně obráceně?