Druhý pohled

Druhý pohled z 16.11.: O levici a drobném podnikání

Se svými přáteli z levice souhlasím ve většině ekonomických záležitostí, ale jedno s nimi sdílet nemohu. Válku proti drobnému podnikání.

Dokud se vede teoretická řeč, jsou hlavním problémem korporace, které každoročně vyvážejí stovky miliard (když se započítají i transferové ceny, jsme nejspíš nad bilionem). Ale jak dojde na konkrétní návrhy, rychle se ukáže, že si na ty korporace beztak nemůžeme dovolit. A kdybychom je nutili platit daně, ony by se taky mohly odstěhovat. Ale jsou tady řemeslníci a ty můžeme ždímat, ždímat a ještě ždímat Ještě jim naúčtujeme tohle a taky tamto. Že je velká část na hranici přežití? Tak ať tu živnost zruší a přihlásí se na pracák, beztak nám nebudou chybět. To vše je podepřeno všudypřítomným pocitem, že živnostník okrádá lidi ve fabrikách. Přitom tohle stanovisko nezastávali ani komunisté! Ve většině zemí sovětského bloku bylo drobné podnikání po celou dobu tolerováno.

Samozřejmě, že páteří národní ekonomiky by logicky měly být větší průmyslové podniky. Ale ty by měly být obklopeny ekosférou firmiček, družstev a živností. To dělá společnost dynamickou, to dělá život radostnějším, to vytváří lepší vztahy a přináší jinou svobodu než neregulované finanční produkty. Potřebujeme továrníky, potřebujeme zaměstnance fabrik a potřebujeme živnostníky.

Připomínám, že kromě této ořezané verze existuje i Plná verze Hamplova druhého pohledu, včetně denních e-mailů. Objednat si ji můžete zde.