Nezařazené

Co s nízkou volební účastí do EP

Politici se snaží, reklamní agentury zoufale vyvíjejí činnost…a voliči se na to vykašlali.

 

Politice se snaží, rozpočty se nafukují, reklamní agentury zoufale vyvíjejí činnost, peníze létají… a voliči se na to vykašlali. Něco není v pořádku, zjistili i profesionální komentátoři a analytici. Demokracie, jak jsme si jí vymysleli a jak jí vnucujeme občanům, takhle přece nemá vypadat. Občané mají být přece nadšení! Nejlepší by bylo vyměnit obyvatele, jenže to je technicky příliš náročné. Co tedy dělat s nízkou volební účastí?

Prezident Zeman přišel s návrhem obnovit to, co bezvadně fungovalo v dobách jeho mládí. Když lidé nechtějí chodit k volbám, začneme je za to trestat. Najmeme víc policistů, zřídíme úřad pro kontrolu  volební účasti, a bude to. Když nepomůžou nízké pokuty za neúčast, zavedeme vysoké. Kdyby náhodou nepomohly ani vysoké, bude se za neúčast zavírat. V dalších fázích pak může být zavedena povinná přísaha věrnosti poslancům a kolektivy pracujících budou dvakrát ročně psát europoslancům děkovné dopisy za jejich namáhavou dřinu.

Mají-li lidé pocit, že nedovedou vybrat takové poslance, kteří budou hájit jejich zájmy, nechť k volbám nechodí.

 

Další možnost navrhly proevropské neziskovky. Sáhnou si do našich kapes ještě hlouběji a z takto získaných peněz budou pro nás organizovat osvětové programy, ve kterých nás budou poučovat o jednacím řádu parlamentu, o vztahu různých útvarů bruselské superbyrokracie, o rozdílech mezi direktivou a nařízením a podobných hloupostech V eurojazyce se tomu říká „vysvětlování evropských institucí.“ Chtěl jsem vyjádřit pohled řadového voliče a daňového poplatníka, ale pak jsem větu o rozflákání držky vyškrtl. Spokojím  se s konstatováním, že to nepokládám za dobrý nápad.

A pak je tu jediné řešení slučitelné se základními principy politické demokracie. Mají-li lidé pocit, že nedovedou vybrat takové poslance, kteří budou hájit jejich zájmy, nechť k volbám nechodí. Ale bylo by férové vrátit jim tu část daní, kterými na činnost europarlamentu přispívají. Chtít po někom, aby platil činnost tělesa, v němž nemá (a nechce mít) svého zástupce, je hluboce amorální. Prakticky by to obnášelo vrátit na konci roku třeba 50 korun tomu, kdo nevolil. A noví zájemci o práci poslance, ať se snaží. Možná dokážou své potenciální zákazníky (voliče) přesvědčit, že má cenu jít k volbám a zaplatit si činnost takového poslance. Nebo to nedokážou. A pak nebude žádná škoda, když se celý ten slavný europarlament zmenší třeba na desetinu současného stavu.

 

Původně publikováno 28. 5. 2014 na blog.ihned.cz. Převzaly též servery www.netmedium.cz a neviditelnypes.lidovky.cz.