Křesťanství

K filmu Budovatelé říší, kde jsem zostouzen, jsem se ještě nevyjádřil. Když vám na něčem opravdu záleží, věříte ideálům a jste ochotni pro ně něco obětovat, máte sklon přehnaně důvěřovat těm, kdo předstírají, že zastávají stejné hodnoty. A pak to nedopadá dobře. K tomu se ale nechci vracet.

Více

V červenci se stalo, že pár mladíků – francouzských muslimů, přepadlo téměř 90letého katolického kněze Jacquese Hamela a uřízli mu hlavu. Po několik dnů ta událost plnila první stránky novin. Před asi dvěma týdny se totéž opakovalo s jeptiškou, ale příliš pozornosti to nevzbudilo. Necelých půl roku stačilo Evropanům k tomu, aby si zvykli, že brutální vraždy kněží a jeptišek jsou normální součástí multikulturního soužití. Zvykli si na to se stejnou snadností jako na pravidelné útoky proti Židům.

Více

Představa, že se lidé postupně odpoutají od svých náboženství, se ukázala jako nesmírně naivní

Více

Stanovisko patriarchy Byzantského katolického patriarchátu

Aláh si žádá krev a uřezané hlavy Kristových učedníků. František usiluje o to, aby tato praxe byla v Evropě co nejdřív.

Více

Buransko-sociologické postřehy: Tentokrát o zániku civilizací

Více

O kořenech moderního fundamentalismu

Když se dnes vracíme k životu a smrti Jana Husa a k událostem, které po jeho smrti následovaly, nabízí se srovnání husitského fundamentalismu s dnešním Islámským státem a podobnými skupinami. Jako bychom si část dějin procházeli znovu. To nás může znovu vést k tomu, abychom se otázce náboženského násilí a fundamentalismu (což, jak dále ukážeme, nemusí spolu nutně souviset) věnovali hlouběji a pokusili se lépe pochopit mechanismy, které vedou k jejich vzniku.

Více

„Nesouhlasíme s vraždami v Paříži, ale urážka náboženského cítění muslimů je stejně zavrženíhodná. Vlastně se těm muslimům nemůžeme divit.“ Přibližně tak by se dal shrnout postojů podstatné části evropských intelektuálů posledních týdnů.  Je to postoj, který znamená faktickou kapitulaci před militantní větví Islámu.

Více

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál
Přihlásit se k odběru RSS - Křesťanství