Jedenáctá večerní úvaha: Kde se vzali Trumpovi voliči

„Potvrzuje se, že k současné situaci patří nevypočitatelnost. Trump měl v Americe jen velmi malou šanci, ale jasně zvítězil. V Rakousku jsme čekali snadné Hoferovo vítězství a prohrál. Situace je nepřehledná. U spousty mocenských skupin a sociálních vrstev nevíme, kam se připojí. Mnozí možná změní stranu. Nikdo nemůže nic říct dopředu. Otevřené jsou všechny možnosti,“ bylo uvedeno v jedné z předchozích večerních úvah.

Je to tak, nicméně zvědavost nedá. Kde se vzali voliči, které nezachytily výzkumy? Ponechávám stranou vysvětlení, že agentury byly podplacené. V Americe jich jsou stovky a jsou navzájem ve velmi konkurenčním vztahu. Je krajně nepravděpodobné, že by někdo dokázal zkorumpovat úplně všechny (a že by nevznikla další). Spíš je na místě hledat systematickou chybu.

Stejná chyba se ostatně projevila před čtyřmi lety, kdy měl Romney vyhrát a kdy si tím byl tak jist, že ani neměl připravenou abdikační verzi projevu. Ve skutečnosti jej ale Obama smetl. Dnes po letech už vysvětlení známe. Volby tehdy rozhodli ilegální imigranti, které nezachytila žádná anketa, ale k volbám přišli a jednotně hlasovali pro Obamu – někteří z nich dokonce několikrát.

…chudí a nepříliš vzdělaní běloši – ta vrstva, vůči které je současný systém nesmírně nepřátelský a která nemá nejmenší možnost se bránit.

Takže odkud se tentokrát vzali nečekaní voliči pro Trumpa? Téměř dva měsíce po volbách to už víme. Nejdůležitější volby na světě rozhodli chudí a nepříliš vzdělaní běloši – ta vrstva, vůči které je současný systém nesmírně nepřátelský a která nemá nejmenší možnost se bránit. Tradičně reagují tak, že nechodí k volbám. I když ve výzkumech některého kandidáta preferují, nakonec převáží pocit, že všichni příslušníci elit jsou stejní. Tentokrát ale překvapili všechny analytiky, k volbám došli a zvolili Trumpa. Jeden výborný text, který to ukazuje na analýze dat, najdete zde.

Proč ale právě letos? Nevěřme, že toho měli dost. Ono to pokaždé vypadá, že situace už je neúnosná a pokaždé dokážou vládnoucí elity provést ještě větší prasárnu. Co tedy vedlo k tak radikální změně chování, to si necháme na zítřejší večer.